Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscatorul blocului vandut fara acordul meu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscatorul blocului vandut fara acordul meu

buna ziua am o intrebare daca puteti sa-mi raspundeti ..locuiesc in bloc cu 4 etaje uscatorul de la 4 are perete comun cu ap meu vecina care are si ea perete comun cu uscatorul vrea sa-l cumpere si a facut un precontract de v/c cu toti vecini eu sant singura care ma opun vinzarii doresc ca uscatorul sa ramana uscator -am sanse de castig in fata legi -va multumesc
Partile comune (uscatorul) nu se poate vinde.
In schimb - cu aprobarea a 50% +1 dintre proprietari, spatiul respectiv se poate inchiria sau concesiona.
Ca o observatie foarte importanta, printre cei 50%+1 dintre proprietarii care sunt de acord cu inchirierea sau concesionarea, trebuie sa fie si vecinii direct afectati.
Deci in cazul prezentat, acordul dvs. este obligatoriu.
Daca se intreprinde ceva fara acordul dvs., atentionati com. ex. (presedintele as. prop.) ca ii veti actiona in instanta.