Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura cumparare/concesionare uscatorie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura cumparare/concesionare uscatorie

Buna ziua,

Aduc din nou in discutie procedura ce trebuie urmata in cazul cumpararii/concesionarii uscatoriei blocului.
In cazul meu este vorba despre un uscator aflat la etajul 4 ( suntem 4 scari in blac,fiecare scara cu uscatorie la etajul 4) si care are peretii laterali comuni cu mine si cu vecina din fata doar(suntem 2 apartam pe palier).Deasupra noastra(numai la scara noastra) s-a construit o mansarda cu 4 garsoniere.Deja vecinul care sa mutat la mansarda a inceput sa ameninte cu primaria si politia daca nu ii dam acces la uscator,nu cu mine,noi ne-am mutat de putin timp,ci cu vecina de palier,care refuza sa-i dea cheia pe motiv ca ea nu a instrainat si uscatorul ci numai acoperisul si pt ca exista un pod deasupra mansardei care poate fi fara probleme folosit tot pt uscat/depozitat.
Intrebarile mele sunt :
1.daca mansarda are sau nu drept la acest uscator pe care noi dorim sa-l alipim de apartamentul nostru sa si facem acolo camera copilului?Inteleg ca in caz de concesionare avem nevoie de neparat de acordul vecinilor afectati,asta inseamna banuiesc vecina care are si ea un perete lipit de uscator,vecinul de la 3 care are o camera sub uscator,dar este necesar si de acordul celor de la mansarda sau,cel putin,a celui care are podeaua deasupra uscatorului?
2.citind pe forum nu am inteles clar,este nevoie de acordul vecinilor afectati si al majoritatii..dar majoritatea se refera la jumatate +1 sau la 2/3?
3. in caz de concesionare care ar putea fi dezavantajele pt mine ca si concesionar?Tot zic concesionare,caci mi-e greu sa imi imaginez ca vor fi toti de acord sa vanda,desi suntem doar 3 fam care folosim acest uscator.
4.in caz de concesionare,se pot face modificari ale zidurilor,respectiv sa astupam usa existenta care da in casa scarii si sa facem o usa pe la noi prin ap?mentionez ca usa s-ar putea face de la noi foarte usor,toate apartamentele de dedesubt au sub uscator a 3 camera,si practic golul acela de usa este facut din constructie si astupat cu materiale usoare(deci nu este de rezistenta).
5.dupa concesionare mai am de facut alte acte pt a putea schimba destinatia camerei aceleia(exceptand aporbarile de la Siguranta in COnstructii)
6 cu cine inchei actul de concesionare,cine stablieste pretul si cui ii vor fi dati banii?

Va multumesc anticipat pt ajutor,vrem sa demaram acest proiect inainte de a avea un copil si nu stim de unde sa incepem mai repede si mai sigur.
alina1982, utilizator
intrarea in posesia exclusiva a uscatoriei poate fi facuta prin concesiune sau vinzare cumparare. si intr-un caz si in celalalt trebuie sa existe o hotarirea a adunarii generale a proprietarilor, hotarire care sa stabileasca modul de instrainare si pretul. urmare a instrainarii, a modului in care aceasta se face, in baza unei autorizatii de construire, puteti mofifica peretele conum cu uscatoria.
www.avocatnet.ro/download.ph...
Conform ultime prevederi ,este necesar numai acordul a 2/3 dintre proprietari
goe_07, utilizator
Totusi,in cazul cumpararii inteleg ca tb incheiat cntr cu fiecare dintre proprietari,iar in cazul cesionarii se incheie un act cu Asociatia.Nu inteleg cum se procedeaza exact,se face o lista cu semnaturile vecinilor care sunt de acord si se depune la Asociatie sau totul se dezbate prin intermediul Asociatiei?Pt ca nu stiu cum sa incep,merg la fiecare in parte si am inteleg cu fiecare la conditii?Iar in privinta celor care nu sunt de acord,legea zice ca tb despagubiti,insa e posibil ca unii dintre ei sa ceara un beneficiu personal pe care sa nu ni-l permitem( o mare suma de bani de ex) Atunci cum se procedeaza?
Pentru ca si in cazul cesionarii, ca si in cazul instrainarii (vanzarii), se cere un cvorum, trebuie sa porniti mai intai de la conducerea asociatiei cu care sa discutati ce ati dori sa faceti.

Pentru cesionare tratati cu conducerea asociatiei care, daca este de acord, o supune aprobarii proprietarilor. Sunt necesare 50+1 % si acordul vecinilor direct afectati.
In cazul cesionarii nu puteti face modificari asupra spatiului respectiv pentru ca nu il aveti in proprietate.

In cazul vanzarii se cere de asemenea acordul proprietarilor (tot prin intermediul comitetului executiv) in proportie de 2/3. Legea 170/2010 nu lamureste prea bine si expediaza foarte usor si cu multe semne de intrebare ce se intampla cu cealalta 1/3 dintre proprietari care nu vor sa vanda. Spune doar ca vor fi rasplatiti just.
Eu, una, nu am auzit ca cineva sa fie fortat sa vanda ceva pe care nu vrea sa-l vanda de catre o alta entitate decat statul, dar si acesta o face numai pentru ratiuni de necesitate nationala.
In fine, e o lege, data pe genunchi, redactata de persoane care aveau nevoie de o justificare rapida a unor acte si bagata pe sub nasul parlamentarilor care voteaza plimbandu-se prin sala de sedinte, in cel mai bun caz atunci cand nu dorm sau nu absenteaza sau nu abereaza.....
Aplicarea legii se face totusi la notar si ar trebui sa luati legatura cu acestia pentru a va lamuri cum o realizati in mod practic si care ar fi riscurile asumarii unei asemenea optiuni.
alina1982 a scris:

Intrebarile mele sunt :
1.daca mansarda are sau nu drept la acest uscator pe care noi dorim sa-l alipim de apartamentul nostru sa si facem acolo camera copilului?

Da, proprietarul mansardei are o cota parte din uscatot. Are acelasi drept ca oricare alt proprietar de pe acea scara sa foloseasca uscatorul. atunci cand ati fost de acord cu mansardarea, cu cedarea terasei ati fost, implicit, de acord cu alocarea cotei parti aferente acestei mansarde din toate spatiile si instalatiile comune: holuri, boxe, uscatoare, scari, lift, usa de intrare in bloc, subsol, acoperis, coloane de apa si de canalizare...