avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbarea aspectului arhitectural al unui uscator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbarea aspectului arhitectural al unui uscator

Buna ziua!
As dori sa va intreb despre un spatiu comun,un uscator.
Apartamentele de pe un tronson sunt in asa fel proiectate,incat afecteaza unele uscatoare,adica acestea sunt mai mici decat restul deorece bucatariile de la acele apartamente au fereastra spre uscator.
Astfel s-a creat un mic spatiu , ca o terasa,iar o familie care s-a mutat de curand pe scara noastra doreste sa inlocuiasca acea fereastra de la bucatarie cu o usa ca sa se foloseasca de acel spatiu creat ,sa puna si un gardulet sa se poata juca baietelul lor,desi au 2 balcoane.
Mentionez ca acel spatiu nu poate fi folosit de locatari , peretele din fata al uscatorului fiind inalt de 1,5 m,insa din apartamentul lor se poate crea accesul acolo.
Stiu ca schimba aspectul arhitectural al scarii si are nevoie de autorizatie de construire,insa cati dintre proprietarii blocului trebuie sa-si dea acordul ca sa poata face modificarea?
O familie de pe palierul lor nu isi da acordul,iar ceilalti vecini de pe etaj sunt plecati in afara(asta in cazul in care parerea lor "cantareste" mai mult).
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Uscatoria reprezinta parte comuna
Art 11 al 2 din L nr 230/2007 Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari

Conform Deciziei CCR 1514 / ian.2012.nici o parte din proprietatea comuna nu se poate vinde
Partile comune din condominiu,pot fi preluate de proprietari prin contract de locatiune sau concesionare,daca sunt indeplinite conditiile legale de acord a 50% + 1 din proprietarii de pe scara a proprietarilor direct afectati
Asupra partilor comune din condominiu nu pot fi operate modificari constructive

Uscatoria face parte din proprietatea comuna.
Parti din proprietatea comuna poate fi data in folosinta unor terti (in cazul nostru, familia proaspat mutata) de catre comitetul executiv al asociatiei in baza unui contract de inchiriere si in care se poate prevedea plata unei chirii si/sau alte conditii de utilizare.

De principiu, un spatiu inchiriat nu se modifica constructiv decat cu aprobarea proprietarului si cu autorizatie de constructie de la primarie.
Proprietarul...sunt de fapt toti proprietarii.
In legea 230/2007 se spuna astfel:
Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.


O situatie similara, este vorba de uscator sau balcon de serviciu (et.II) unde unul din proprietarii ap. de pe palier, fara aprobare a demolat tocaria de lemn, usa si fereastra care separau balconul de hol si le-a inlocuit cu tamplarie metalica, a montat o yala si foloseste exclusiv acel spatiu,unde a depozitat mobilier,anvelope auto, covoare carti alte acareturi.Prin acel balcon trece conducta de gaz principala(verticala) din care deriva o conducta orizontala care traverseaza portiunea de perete dintre balcon si hol mergand spre ap. respectivului proprietar echipat cu c.t.Balconul este inchis la exterior.ISU poate fi sesizat, justificat pentru acest aspect?
ynocentta a scris:

Uscatoria reprezinta parte comuna
Art 11 al 2 din L nr 230/2007 Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari

Conform Deciziei CCR 1514 / ian.2012.nici o parte din proprietatea comuna nu se poate vinde
Partile comune din condominiu,pot fi preluate de proprietari prin contract de locatiune sau concesionare,daca sunt indeplinite conditiile legale de acord a 50% + 1 din proprietarii de pe scara a proprietarilor direct afectati
Asupra partilor comune din condominiu nu pot fi operate modificari constructive


Am studiat si eu decizia CCR 1514/IAN.2012 de care spuneti dvs. si va multumesc.
Inteleg ca votul acela al majoritatii de 2/3 dintre proprietari nu este nici el corect fata de ceilalti proprietari care nu si-au dat consimtamantul ,mai ales daca sunt directi afectati.
La o scara cu 20 de familii :2/3 dintre proprietari e reprezentat de 14 familii?
Multumesc tuturor pentru raspunsuri,imi sunt utile .
P.S.De aceasta decizie chiar nu stiam si va multumesc mult c-ati citat-o.
Familia vrea sa cumpere uscatorie ...sau sa o inchirieze? Ca decizia CCR se aplica in caz de vanzare, nu de inchiriere.
Cum e?

Alte discuții în legătură

Cumparare uscatorie mirelademian mirelademian Buna, sunt interesata de cumpararea uscatoriei din blocul unde locuiesc. Am apartament cu 2 camere, iar uscatoria mi-e alaturi. Apartamentul l-am luat prin ... (vezi toată discuția)
Cumparare, inchiriere sau concesionare a unei uscatorii intr-un bloc de proprietari ContSters276546 ContSters276546 Buna ziua! As vrea sa stiu cum pot folosi uscatoria unui bloc de proprietari cu acte in regula. Este un bloc cu 40 de proprietari si in principiu sunt de acord ... (vezi toată discuția)
Regim juridic - uscator bloc lucas_arty lucas_arty As dori sa cunosc cat mai multe detalii despre cum se poate cumpara cu forme legale, camera cu destinatie de uscator a unui bloc de locuinte. Respectivul ... (vezi toată discuția)