Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumparare USCATORIE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumparare USCATORIE

Buna, sunt interesata de cumpararea uscatoriei din blocul unde locuiesc. Am apartament cu 2 camere, iar uscatoria mi-e alaturi. Apartamentul l-am luat prin credit bancar pe 30 de ani. As dori sa stiu care sunt pasii de urmat pentru achizitia si intabularea uscatoriei, cheltuielile aproximative si daca am nevoie de acordul tuturor proprietarilor sau doar 2/3.
Va multumesc.
Nicio parte din proprietatea comuna nu se poate vinde conform Deciziei CCR 1514 / ian.2012.

Totusi, puteti obtine de la comitetul asociatiei o concesiune asupra acestui spatiu cu conditia de a avea acordul a 50% + 1 din proprietarii de pe scara si....a proprietarilor direct afectati, adica cei de pe palierul pe care locuiti.

Faceti un contract cu asociatia (comitetul executiv) prin care dobanditi dreptul de folosinta in schimbul unei sume lunare, trimestriale, anuale etc.
E bine sa faceti contractul la notariat, daca el este pe o perioada mai mare.

Trebuie sa mentionez ca nu puteti modifica constructiv acest spatiu intrucat nu este proprietatea dv.
Uscatoria reprezinta parte comuna in condomniu
Conform dispozitii in vigoare,partea comuna din condominiu nu poate face obiectul unei vanzari
Eventual,cu acordul a 50+1 din numarul proprietarilor partea comuna poate fi inchiriata pe diferite perioade de timp 7,25,49,29 ani
Pe cale de consecinta ,legal nu puteti sa cumparati uscatoria,astfel ca restul intrebarilor intabulare,costuri nu pot primi raspuns favorabil dv