avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate NeicutIulyana

Activitate NeicutIulyana

Nu avem bunuri comune, in cazul in care se cumpara un bun,de obicei il inregistram pe numele meu. Pe numele lui nu figureaza nimic.Multumesc pentru raspuns.
Buna seara. Problema mea este urmatoarea: M-am casatorit in 2013. Sotul meu are niste datorii neplatite la banca, credit facut cu mult inainte de casatoria noastra. Ma poate executa pe mine pentru debitele lui? Exista o posibilitate legala sa rezolvam aceasta situatie pana reuseste el sa plateasca? Multumesc.
Răspuns la discuția Citatie in cazul unui dosar penal
Sotul meu a avut aceeasi problema si la fel a fost plecat din tara, cu avocat angajat, care nu l-a sfatuit bine, a primit 2 ani cu executare,din care deja a executat 1 an. Nu a avut victime,nici antecedente penale, nu s-a tinut cont de nimic. Ar fi bine sa vina de urgenta sa isi rezolve problema. Nu I se acorda nicio circumstanta atenuanta, se considera ca sfideaza Curtea si uite asa il face sa vina vreo 2 ani in tara cu forta. Succes!
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o informatie referitoare la dreptul detinutilor la cumparaturi in magazinul din interiorul penitenciarului. Si anume: in legea 254 se specifica ca au acest drept, insa unde anume se specifica de cate ori pe saptamana au dreptul sa iasa la magazin. As vrea baza legislativa.Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Acte de proprietate pe casa
Nu stiu daca s-a inteles : nu exista niciun act de proprietate, doar o chitanta de mana,asa cum se facea pe vremea bunicilor. Multumesc!
Buna ziua,
As avea nevoie de sfaturi referitoare la urmatoarea situatie : dupa decesul bunicilor din partea tatalui, decesul tatalui si al fratelui sau, noi (eu,mama si fratele) am ramas in casa. Drept legal au si cei doi veri ai nostri si mama lor, insa ei sunt de acord sa ne cedeze partea care li se cuvine de drept. Avem succesiuni facute dupa bunici si tata. Care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i urmam pentru a face actele pe casa? Cat dureaza tot procesul acesta? Si cat costa sa facem acest act de proprietate?