avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate bunicug

Activitate bunicug

Răspuns la discuția Poprire pe salar
NU BRUT ESTE DE 759 RON SI CEL NET ESTE DE 604 RON.
EU DOAR AM INTREBAT CA SALARIUL MINIM PE ECONOMIE NU ESTE DE 975 RON????
Răspuns la discuția Poprire pe salar
Da brut=759
net=604
Salariul net pe economie nu este de 975???
Răspuns la discuția Poprire pe salar
este brutul lunar fix. Lucreaza ca ingrijitoare(femeie de servici) la un liceu si urmeaza sa se pensioneze pe caz de boala.
Răspuns la discuția Poprire pe salar
Scuzatima puteti sa imi spuneti mai pe romaneste :hm: sa pot intelege si eu .Si scuzati deranjul.Multumesc
Buna ziua.Intrebarea mea este. Daca sotia mea este coplatitor si are salar sub minim pe economie fiind de 759 ron fix. Se poate sa ii se faca poprire din salar?
Daca nu,ce poate face pentru a nu ii se mai face poprire din salar si daca poate sa recupereze banii retinuti pana acum.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Poprire pe salar
Multumesc de raspuns.Si inca ceva deoarece sunt foarte confuz popririle se face din VENITUL NET sau din SALARIUL NET??
Buna ziua.Am si eu o intrebare .Am 2 banci la care m-i se face poprire jumatate din salariu.In luna mai si iunie am luat plata 11 si respectiv 8 ron avansul fiind de 430 ron fix.Ceea ce, nu cred ca cineva poate supravietuii cu plata asta.Nu zic sa nu m-i se retina din salar dar,nu se poate sa fie mai mic de 50% pentru a putea cat de cat sa ma descurc?
Va multumesc.
Buna ziua.Am si eu o intrebare.In anul 2006 am luat un credit de nevoi personale suma de 17.000 ron fiind si sotia coplatitor.In anul 2010 am fost dat in somaj si nu am mai putut onora ratele la banca.In data de 03.11.2014 s-a solicitat incuviintarea de executare silita a creditului pentru a restituii suma de 25.482 ron.La care m-i se face poprire din salar atat mie cat si sotiei din luna decembrie 2014.Mentionez ca din 2013 lucrez la o firma de transpoturi feroviare si pana in anul 2014 nu am primit nici o notificare de la firma de recuperare.
INtrebarea mea este daca mai pot sa invoc prescriptia de 3 ani si daca mai pot recupera sumele in urma popririi.
Contestatie nu am facut deoarece nu am stiut pana azi citind pe forumul d-stra.
Multumesc.