avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate AndyManescu

Activitate AndyManescu

Buna ziua,

Locuiesc in comuna Gilau, Cluj langa un vecin care-si tine cainele Ciobanesc German intr-un tarc de 1m pe 2m. Cainele nu este ingrijit deloc, si sta in propriile escremente.
Pe langa problema cainelui, este si faptul ca la mine vine miros destul de puternic de fecale de la acel caine.
Am incercat sa discut cu el, dar nu-l intereseaza...
Am sunat la DSV, mi-au zis: Intrati pe site si faceti plangere, apoi telefonul fiind inchis in nas... Deci clar ca nici pe ei nu-i intereseaza.

Politia nu stiu cat de mult si-ar da interesul. fiind intr-o comuna.

As avea cumva vreo posibilitate de a deschide un proces impotriva lui datorita mirosului?

Multumesc!
Buna ziua,
Locuiesc intr-o chirie unde initial am facut contract de inchiriere printr-o agentie pe o anumita suma.
Proprietarii nu au platit impozit de pe suma respectiva.
3 luni mai tarziu am facut contract de comodat, si in continuare platesc chiria.


Ieri s-a intamplat o nefacuta. S-a spart o teava care a inundat apartamentul (nu foarte mult, pentru ca am oprit apa la timp), iar proprietarul mi-a zis ca eu sa platesc reparatiile adica parchetul fiindca s-a facut urat de la apa. (Nu e lamitat, este parchet de-ala mai vechi cu sipci) si tot eu sa platesc si reparatiile de la vecinul de jos pentru ca s-a infiltrat apa. El spune ca din cauza mea s-a intamplat asta, ca eu am spart-o.

As putea sa-l am cumva la mana prin faptul ca noi avem contract de comodat si el iti ia bani lunar pentru chirie?
Multumesc!
Răspuns la discuția Amenda fara motiv
Multumesc pentru raspunsul promt.
Imi puteti da va rog, mai multe detalii despre pasii de urmat?
Va trebui sa ma prezint la sectie pentru inchiderea procesului verbal?
Buna seara,
Fiind in imposibilitatea birocratica de a detine un loc de parcare, parchez si eu unde pot, cat mai legal posibil. Am parcat de mai multe ori intr-un gang unde nu existau locuri marcare, nici indicatoare cum ca ar fi proprietate privata, sau ceva de genu, plus ca zilnic parcheaza acolo diverse masini. In gangul respectiv incap undeva la vreo 7 masini.

Doua persoane mi-au spus ca aceea este parcarea societatilor comerciale de-acolo (magazine, farmacii...) Insa cum ziceam, nimeni nu mi-a aratat niciun act doveditor, nu exista niciun indicator, nimic... doar pe spusele unui frustrat ca i-am furat locul de parcare de pe domeniul public, loc ce apartine al ORICUI nu ma pot baza.

Astazi insa m-am trezit ca am fost singura masina cu amenda in parbriz.
Ce se poate face in acest sens? Eu amenda nu vreau sa o platesc. Daca era vre-un indicator, ceva oficial, ok, nu parcam... dar asa nu am niciun drept sa nu parchez.

Am sanse de castig in cazul unei contestatii? De asemenea, cum se procedeaza pentru depunerea contestatiei, si ce costuri implica? Costurile pot fi recuperate ulterior in caz de castig?

De asemenea, saptamana ce urmeaza doresc sa-mi infiintez un SRL. Daca ma prezint la sectia de politie, asa cum scrie pe amenda, o sa mi-o treaca direct la impozit, neavand posibilitatea de a infiinta SRL-ul fara plata amenzii?
Precizez ca datorita taxelor exorbitatante (3000ron+ vs. 500ron) masina nu este pe numele meu, si nici trecuta la impozitul meu.

Multumesc!