avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate Bergero

Activitate Bergero

Buna seara,
Intentionez sa cumpar o casa care a fost construita in 2010, are proiect, carte tehnica, receptia facuta, dar proprietarul a plecat apoi in strainatate si venind doar anual citeva zile si mai avind si un apartament unde locuia, nu s-a grabit sa o intabuleze. Acum s-a hotarit sa o vinda. Mai sunt de pus doar obiecte sanitare si cam atit. Este inclusiv bransata la utilitati, dar trebuie facute deschiderile. Proprietarul a demarat acum demersurile pentru intabulare. La ce ar trebui sa fiu atent si ce probleme ar putea sa apara? Faptul ca face intabularea abia acum, ar putea ridica probleme? Multumesc.
Si totusi, nu are nimeni nici o parere? Multumesc
Buna ziua,

Sunt in situatia de a cumpara o casa, dar care are un istoric mai ciudat, care imi da unele retineri. In urma cu un an, persoana X, casatorita, doreste sa achizitioneze aceasta casa (plus teren). Neavind toata suma, este imprumutata de sora ei Y (casatorita), dar nu fac un contract de imprumut ci sunt trecute amindoua familiile proprietari, desi casa va fi locuita ulterior exclusiv de familia X. Ulterior familia X face un partaj voluntar, fara a fi vorba de divort, sotul nemaiavind nici o pretentie asupra bunurilor comune, lasindu-le persoanei X. Dupa aproximativ un an, familia X doreste sa plece definitiv in strainatate si chiar o face, oarecum la urgenta, gasind o oportunitate. Persoana X lasa procura oficiala familei Y sa vinda casa. Am aflat ca persoana X este administratora unei mici firme de transport, cu 4 angajati, iar sotul lucra si el la firma, dar n-am aflat in ce calitate (manager, actionar?). N-am putut sa aflu istoricul financiar al firmei, am aflat doar ca nu au datorii la stat, dar nu stiu nimic de eventualii creditori. In plus am aflat ca si-a suspendat activitatea de la 1 septembrie. Sediul social al firmei era la alta adresa. Notara unde am dorit eu sa merg, desi ei insistau sa merg la notara lor pe motiv ca stie tot istoricul casei, a vazut actele, a spus ca sunt in regula, dar nu intelege scopul partajului voluntar, si a spus ca ar putea fi probleme viitoare cu eventuali creditori. Plus ca este o intreaga istorie a acestor acte. Intrebarea mea este: as fi in siguranta sa cumpar aceasta proprietate avind in vedere ca sunt cumparator de buna credinta? La ce m-as putea astepta rau in viitor? Intreb asta, deoarece as dori sa dorm linistit si sa nu fiu pus in situatia de a fi tirit prin tribunale fara rost sau sa umblu sa-mi recuperez banii. Vinzatorii nu au fost suficient de deschisi si nu au dorit sa-mi spuna de ce au facut partajul spunind ca asta a fost problema lor personala nedorind sa intre in amanunte. Multumesc.
Răspuns la discuția Casa prea aproape de gard
Va multumesc mult. Daca totusi vecinul din dreapta nu doreste sa-si dea acordul notarial pe motiv ca la data construirii casei nu el era proprietarul terenului invecinat sau daca actualul vanzator nu doreste sa obtina acest acord, ce ma sfatuiti sa fac? Sa cumpar in aceste conditii? Care ar fi riscurile? Sau sa renunt la achizitie?
Multumesc mult,
Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez o casa construita in 2010 dar care nu a fost locuita pina in prezent. Proprietarul fiind plecat in strainatate, nu s-a grabit s-o intabuleze, urmind sa demareze procedurile acum, cind s-a hotarit sa vanda. Are in schimb facuta receptia lucrarii. Deschiderea terenului fiind relativ mica (13,5 m), casa se afla la o distanta de 2 m de gardul lateral. Prin certificatul de urbanism se cer minim 3 metri. Cind a fost construita casa, vecinul din dreapta nu si-a dat acordul notarial. Totusi, la sugestia cuiva din Primarie casa a fost construita fara acest acord. Mentionez ca e vorba de un sat limitrof unui mare oras. Vecinul din dreapta a vandut ulterior terenul si noul vecin a construit o casa si cred ca nu stie de aceasta problema. Daca casa va fi intabulata in aceste conditii, eu fiind cumparator de buna credinta ar trebui sa-mi fac probleme de viitor? Ar fi posibil sa apara un litigiu in viitor cu vecinul actual din dreapta? Daca sunt riscuri, ce as putea face acum? Un posibil acord notarial de la vecinul din dreapta ar putea rezolva problema dupa construirea casei? Sa cer vanzatorului sa obtina acum acest acord notarial?
Multumesc.