avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate zexe1

Activitate zexe1

El imi dadea imputernicire pentru a deschide acele dosare

zexe1 a scris:

Buna ziua,lucrez la o firma de taxi din Braila.In tura mea sunt 12 masini pe care lucreza diversi baieti..cate o saptamana,cate o luna,dupa aceea pleaca si raman in urma lor diferite daune la masini (zgarieturi,tabla infundata,geam crapat).Seful meu ma pune sa deschid eu dosare de dauna CASCO pentru aceste daune.Este normal sa imi asum eu pe proprie raspundere aceste daune,facute de altii? Cum pot sa combat aceasta practica?...Adica practic eu declar pe proprie raspundere ca eu am facut acele daune...e normal asa? Eu nu am de unde sa stiu cu adevarat cum au fost savarsite acele daune ( poate fostul coleg a lovit pe cineva in parcare si nu invers...poate cineva a vazut...si ma trezesc eu in mijlocul unor evenimente care nu le-am savarsit...dar sunt nevoit sa le rezolv). C e este de facut? Multumesc pentru ajutor.

Multumesc pentru raspuns. Acele avarii la autoturisme sunt facute de diversi oameni care lucreaza cate o zi,doua. El ma pune pe mine sa deschid dosare de dauna pentru faptele altora.Intrebarea mea : Este legal ce imi cere mie sa fac? Eu daca ii spun ca nu vreau si ca nu imi apartin mie acele daune,si ca declari pe proprie raspundere ...ca tu le ai facut ...etc...adica minti...Cum pot sa combat aceasta atitudine. Adica sa declari...ce nunai facut....In jargou...adica sa iei faptele altora...MA POATE OBLIGA?...IMI POATE FI AFECTAT SERVICIUL,DAVS EU NU VREAU SA FAC ACEST LUCRU,PRACTIC ILEGAL

Cristina Filimon a scris:

Și-atunci dumneavoastră îi prezentați situația acestuia fix așa cum ați prezentat și aici și subliniați că el, în calitate de proprietar al mașinii și titular de poliță, trebuie să facă aceste demersuri, nu dumneavoastră.

Da

Cristina Filimon a scris:

Polița și mașina sunt în proprietatea "șefului" (adică societății de transport)?

Buna ziua,lucrez la o firma de taxi din Braila.In tura mea sunt 12 masini pe care lucreza diversi baieti..cate o saptamana,cate o luna,dupa aceea pleaca si raman in urma lor diferite daune la masini (zgarieturi,tabla infundata,geam crapat).Seful meu ma pune sa deschid eu dosare de dauna CASCO pentru aceste daune.Este normal sa imi asum eu pe proprie raspundere aceste daune,facute de altii? Cum pot sa combat aceasta practica?...Adica practic eu declar pe proprie raspundere ca eu am facut acele daune...e normal asa? Eu nu am de unde sa stiu cu adevarat cum au fost savarsite acele daune ( poate fostul coleg a lovit pe cineva in parcare si nu invers...poate cineva a vazut...si ma trezesc eu in mijlocul unor evenimente care nu le-am savarsit...dar sunt nevoit sa le rezolv). C e este de facut? Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,lucrez la o firma de taxi din Braila.In tura mea sunt 12 masini pe care lucreza diversi baieti..cate o saptamana,cate o luna,dupa aceea pleaca si raman in urma lor diferite daune la masini (zgarieturi,tabla infundata,geam crapat).Seful meu ma pune sa deschid eu dosare de dauna CASCO pentru aceste daune.Este normal sa imi asum eu pe proprie raspundere aceste daune,facute de altii? Cum pot sa combat aceasta practica?...Adica practic eu declar pe proprie raspundere ca eu am facut acele daune...e normal asa? Eu nu am de unde sa stiu cu adevarat cum au fost savarsite acele daune ( poate fostul coleg a lovit pe cineva in parcare si nu invers...poate cineva a vazut...si ma trezesc eu in mijlocul unor evenimente care nu le-am savarsit...dar sunt nevoit sa le rezolv). C e este de facut? Multumesc pentru ajutor.
Multumesc pentru raspuns,atunci cand vezi ca se umbla in lucrurile personale,e bine sa iti iei toate masurile de siguranta. Acum,ca e la moda cu..protectia datelor personale...Ar trebui sa aiba frica sa iti scotoceasca in lucrurile personale...chiar si in telefon.
Am parola pe telefon,din aceea care faci o forma pe ecran si se deschide telefonul. Au intrebam daca pot sa imi acceseze aplicatiile din telefon inclusiv galeria de poze,prin cartela lor,desi eu folosesc galeria si restul prin cartela mea...telefonul este al companiei si este dual sim.Asa prin simpatie poate sa imi urmareasca si activitatea din simul.meu,avand in vesere ca e telefonul lor?
Buna ziua,sunt din Pitesti,va rog sa imi spuneti daca angajatorul are posibilitatea legala (si daca poate faptic) la telefonul de serviciu (aparatul este dual sim) poate sa imi verifice facebook,wtpp,agenda personala,galeria de poze,etc.Eu am in telefon si cartela mea personala.Doresc sa stiu daca poate sa imi urmareasca activitatea personala prin prisma ca folosesc cartela mea in telefonul lor. Multumesc.
Nu am dovezi,apartamentul apartinea parintilor,iar printr un concurs de imprejurarai sora a devenit proprietara. Moral si legal ma refer

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Acum multi ani parintii mei au divortat,la divort sa cerut ca tatal sa paraseasca domiciliu si mama sa nu mai aiba situatia locativa la aceea adresa.In contrat practic a a ramas sora mea,Ulterior apartamentul s-a cumparat (cu banii mamei mele) dar proprietar era sora mea. Eu aveam domiciliu la alta adresa.Acum dupa dupa decesul parintilor mei am afla aceste lucruri,eu credeam ca mama si cu sora mea au hotarat impreuna asupra acelui apartament care s-a vandut,si eu nu am primit nimic.Intrebarea mea este: Eu ca frate al sorei mele care acum devenise proprietar asupra apartamentului din divortul parintilor mei,nu trebuia sa particip si eu la vanzarea lui? Vorbesc ca frate,fiu al acelei familii