avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate best1alex

Activitate best1alex

Buna ziua
Am inceput sa construiesc o casa in anul 2000. Dupa expirarea primei autorizatii de constructie (aceasta ne mai fiind prelungita), stadiul lucrarii era aproape de final mai putin 30% din acoperis(conform cu ce scrie in procesul verbal de constatare facut de inspectorii primariei). Anul trecut m-am hotarat sa o iau de la capat cu certificat de urbanism avize, ISC, expertiza tehnica etc in vederea obtinerii unei noi autorizatii de constructie pentru "finalizarea acoperisului timplarie si finisaje exterioare". La depunerea dosarului pentru autorizatie mi s-a comunicat ca pentru receptia finala o sa ma coste foarte multi bani deoarece constructia a fost inceputa in 2000. mentionez ca aceasta constructie a fost inscrisa in registrul fiscal si este intabulata "fara acte". Va rog sa-mi spuneti despre ce bani este vorba, deoarece doamna de la primarie nu a vrut sa o faca(motive necunoscute)
Cu stima,
Mircea Cristian
Buna ziua
Am inceput sa construiesc o casa in anul 2000. Dupa expirarea primei autorizatii de constructie (aceasta ne mai fiind prelungita), stadiul lucrarii era aproape de final mai putin 30% din acoperis(conform cu ce scrie in procesul verbal de constatare facut de inspectorii primariei). Anul trecut m-am hotarat sa o iau de la capat cu certificat de urbanism avize, ISC, expertiza tehnica etc in vederea obtinerii unei noi autorizatii de constructie pentru "finalizarea acoperisului timplarie si finisaje exterioare". La depunerea dosarului pentru autorizatie mi s-a comunicat ca pentru receptia finala o sa ma coste foarte multi bani deoarece constructia a fost inceputa in 2000. mentionez ca aceasta constructie a fost inscrisa in registrul fiscal si este intabulata "fara acte". Va rog sa-mi spuneti despre ce bani este vorba, deoarece doamna de la primarie nu a vrut sa o faca(motive necunoscute)
Cu stima,
Mircea Cristian
Răspuns la discuția Mutare gard
Si cu dreptul de proprietate cum ramane?
Discuție Mutare gard
Buna ziua
Am o problema cu un teren, adica nelocuind nimeni acolo unii vecini au tras gardul unde au crezut ei de cuviinta, adica pe terenul meu.Acum avind nevoie de cadastru inginerul respectiv mi-a spus ca nu se iau in considerare planurile vechi ci ceea ce se afla in teren, adica pina la gardul respectiv sau sa incheiem un proces verbal de buna vecinatate in care sa recunoasca amplasamentul de drept al gardului(dupa planurile vechi). Intrebarea mea este pot sa darim gardul si sa-l mut unde ar trebui sa fie? Mentionez ca vecinii cu gardul nu au cadastru.
Buna ziua
As dori sa stiu cum pot intra in posesia unui duplicat dupa autorizatia de construire in cazul pierderii acesteia.
Răspuns la discuția Transfer proprietate
Transferul se face catre fiul respectiv nora.
O valoare aproximativa a acestor costuri?
Buna ziua
Parintii mei detin in proprietate un teren cu o constructie inceputa dar neterminata in Ghencea. As dori sa stiu care este cea mai ieftina varianta de transfer de proprietate din punct de vedere al taxelor notariale, si ce acte trebuiesc?