avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate amaria2015

Activitate amaria2015

Multumesc p entru raspuns!
Deci conditia este sa aiba stagiu complet de cotizare pentru a putea beneficia de acea reducere de 2 ani (pentru persoanele care locuiesc intr-una din localitatile considerate ca zone afectate de poluarea remanentă de mai bine de 30 de ani).
Buna ziua,

Referitor la pensionare, va prezint urmatoarea situatie.
Mama mea este nascuta in 25.01.1961, a implinit 60 de ani de curand.
Conform legii pensiilor ar trebui sa iasa la pensie peste 2 ani in 2023 la varsta de 62 de ani (pensie limita de varsta).
Are un stagiu de cotizare doar de 22 de ani.
Locuieste intr-una din localitatile considerate ca zone afectate de poluarea remanentă de mai bine de 30 de ani.
Intrebarea mea este, poate beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani, chiar daca nu are stagiu complet de cotizare, sau este conditionata de stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de aceasta reducere.

Va multumesc!
Buna ziua,

De 3 ani de zile lucrez intr-o comapanie cu renume national si international din Romania
In momentul in care am fost angajata, cerinta a fost sa am studii superioare, conditie care a fost indeplinita.
De asemenea in fisa de post pe care am semnat-o este pusa aceasta conditie de studii superioare, motiv pentru care am considerat in tot acest timp ca sunt incadrata cu studii superioare pe postul care il ocup in acest timp.
Insa dupa aceasta perioada de 3 ani am aflat din greseala ca postul pe care sunt incadrata nu este prevazut cu studii superioare in codul COR si practic pana acum am fost incadrata cu studii medii.
Este de-a dreptul frustrant sa aflu de fapt ca postul pe care am fost incadrata de fapt nu corespunde cu pregatirea mea profesionala, si in tot acest timp am fost mintita cum ca as fi fost incadrata altfel
In momentul de fata sunt foarte mahnita si as vrea sa dau in judecata angajatorul, ceea ce doresc insa sa aflu este daca ar putea fi un caz plauzibil cazul meu.

Multumesc
Si eu m-am gandit la acest lucru si anume sa sesizez ITM-ul, doar ca imi este teama de urmari. Angajatorul nu ar recunoaste refuzul de primire inapoi iar eu nu am cum sa demonstrez acest lucru, luni am fost deja chemata sa imi depun demisia, daca refuz sa mi-o depun pe motivul ca nu vreau probabil ca pana la urma o sa imi gaseasca un loc echivalent dar o sa aiba grija sa am zile amare de acum inainte.

Va multumesc pentru raspunsuri
Problema este ca angajatorul refuza sa imi dea alt loc de munca echivalent cu cel pe care l-am avut si ma obliga sa imi dau demisia, nu vrea sa ma concedieze cu art. 65, iar eu nu vreau sa imi dau demisia si sa fiu mutatata pe alta firma pe perioada de o luna cu salariu minim pe economie .

ce as putea face?
Buna ziua,

Am urmatoarea problema, pe data de 29 iunie trebuie sa revin la munca deoarece am terminat concediul de crestere al copilului pana la 2 ani. Am anuntat in cursul acestei saptamani angajatorul cu privire la aceasta situatie, insa acesta nu a fost foarte incantat tratand problema mai mult personal decat profesional spunandu-mi ca nu ma mai vrea in compania lui (motivul cel mai intemeiat este dupa parerea mea faptul ca am stat in ccc doi ani) si ca departamentul (la fel si postul) unde ma aflam a fost mutat in alta localiatate la 400 de km fata de localitatea unde ma aflu si propunandu-mi sa merg acolo. Eu nu am putut accepta aceasta realocare, avand 2 copii drept pentru care mi-a propus fortat sa imi dau demisia de buna voie, iar in urmatoarea luna sa ma angajeze pe o alta firma pe care o detine cu salariu minim pentru o luna determinat apoi dupa incetarea de drept a contractului sa raman in somaj.

Intreabarea mea este daca este legal ce face si daca pot refuza realocarea si daca pot solicita un post echivalent, chit ca nu cred ca as mai avea trai bun daca as face acest lucru dar nu mi se pare drept ce face.

Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz

Astept raspunsul dvs
Va multumesc anticipat