avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate big_savu

Activitate big_savu

Buna ziua, in urma unei autorizatii de construire obtinuta de la Primaria S6 Bucuresti, am modificat in interior si am realizat acces din exterior in vederea transformarii unui apartament in spatiu pentru cabinete medicale. La finalul lucrarii, ultimul punct pe autorizatie era reprezentat de obligatia: "sa declare constructiile proprietate particulara realizate, in vederea impunerii, la organele financiare teritoriale sau la unitatile subordonate acestora, dupa terminarea lor completa si nu mai tarziu de 15 zile de la data expirarii termenului de valabilitate al autorizatiei de construire / desfiintare...".
Sotia a fost cu documentele cerute atunci la oficiul de taxe locale sector 6, situat la Lujerului, daca e cineva din Bucuresti interesat de intrebare, iar acum apartamentul este impozitat ca spatiu cu destinatie nerezidentiala si figureaza ca fiind cabinet medical.

ieri am primit un control de la taxe locale s6, si ni s-a spus ca nu figuram niciunde.

lucrarea nu depaseste trotuarul de garda al blocului si pasii au fost indepliniti, desi am fost amenintati cu amenda si cu informatia conform careia platforma si scarile realizate for fi impozitate cu 3000 RON pe an dupa intrare in legalitate (ceea ce eu cred ca s-a facut)

Intrebare acum: 1. trebuie sa platim impozit daca s-a respectat autorizatia? 2. primim amenda pentru ceva ce nu am fost informati ca trebuie sa facem, din moment ce noi am fost cu autorizatia si receptia lucrarii la oficiul de taxe locale si ei nu au stiu sa isi faca treaba sau unde sa ne mai trimita? Multumesc
Buna ziua, astazi a trecut pe la cabinetul stomatologic al sotiei, un domn de la UPFR (uniunea producatorilor de fonograme din romania) pretinzand ca trebuie sa platim o taxa per TV (avem 2) pentru ca ele functioneaza in sala de asteptare si intr-un cabinet din cele 4 existente la locatie. De asemenea pentru ca intr-un alt cabinet colocat, de fizioterapie, se asculta muzica de pe Youtube, a fost somata si domnisoara de acolo sa incheie un contract cu ei. Am nevoie de lamuriri pentru ca mi se pare un pic absurd tinand cont ca televizoarele merg in general pe canale de stiri. Va multumesc anticipat pentru ajutor
Buna ziua, astazi a trecut pe la cabinetul stomatologic al sotiei, un domn de la UPFR (uniunea producatorilor de fonograme din romania) pretinzand ca trebuie sa platim o taxa per TV (avem 2) pentru ca ele functioneaza in sala de asteptare si intr-un cabinet din cele 4 existente la locatie. De asemenea pentru ca intr-un alt cabinet colocat, de fizioterapie, se asculta muzica de pe Youtube, a fost somata si domnisoara de acolo sa incheie un contract cu ei. Am nevoie de lamuriri pentru ca mi se pare un pic absurd tinand cont ca televizoarele merg in general pe canale de stiri. Va multumesc anticipat pentru ajutor
Va multumesc pentru raspuns / explicatie, imi era neclar daca aria desfasurata se refera la cladirea de locuit colectiva in care e amplasat apartamentul sau la apartament.
Am inteles acum punctul dumneavoastra de vedere. In cazul acesta tot raman cu 2 intrebari:

1. Am interpretat corect sau nu acel punct din hotararea de guvern? Cei 200mp se refera doar la spatiul meu sau la suma nivelurilor blocului de locuinte in care se afla spatiul ?

2. Ceea ce spuneti dumneavoastra presupune existenta unor metode sau proceduri altele in afara legii de care discutam. Imi puteti da o referinta/ un link ceva sa studiez si eu ce considera inspectorul isu?
Am deschis ieri din greseala, dar dupa cum vedeti am raspunsuri contradictorii si nici care explicat complet
Am inteles ca prin suprafata desfasurata se intelege suma ariilor tuturor nivelelor cladirii in care se afla spatiul nostru. Sunteti sigur ca nu este necesara aceasta autorizatie?
S-au schimbat niste legi de cand am obtinut avizul, de aceea rog o CLARIFICARE daca este cineva in masura. Multumesc

Formulez din nou:

Este sau nu, nevoie de autorizatie de securitate la incendiu emisa de ISU, pentru un apartament aflat la parter de bloc si transformat in spatiu comercial cu intrare din exterior?
Spatiul are 90 mp si o societate specializata pe aceste autorizatii mi-a comunicat ca conform ultimei hotarari de guvern in domeniu ( HG 571/2016 ) precum si ordinului de ministru 129/2016 si mai nu stiu caror metodologii nu este necesara aceasta autorizatie.

Nu am reusit sa ma conving ca intradevar asa este, si am apelat la avocatnet.ro dar primesc raspunsuri care mai mult ma incurca pana acum.

Rog un raspuns documentat la sange. Multumesc
Autorizatie de securitate la incendiu am nevoie sau nu? Cea de functionare era solicitata primariei de obicei. Trebuie sa clarificam despre ce vorbim fiecare ca sa ne intelegem mai bine.
mesajul de pana acum nu raspunde intrebarii, una este avizul si una este autorizatia de securitate la incendiu. Avizul a fost obtinut in vederea obtinerii autorizatiei de construire. intrebarea este daca acum trebuie obtinuta si autorizatia de securitatea la incendiu sau nu. Hotararea de guvern 571/2016 ne-ar incadra la un singur articol:

"a) comerţ, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp, sau dacă spaţiul este amenajat în
clădiri de locuit colective, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 200 mp;"

am inteles ca aria desfasurata inseamna suma suprafetelor nivelelor blocului dar o firma specializata pe obtinerea acestei autorizatii de securitate la incendiu mi-a spus ca nu este necesar pentru spatiul nostru.

Poate cineva sa imi clarifice aceasta situatie?