avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate bermunde68

Activitate bermunde68

Răspuns la discuția vanzare casa
Pai si eu nu mai pot vinde casa deloc din cauza unei tevi pe care toti au refuzato ptr ca este inestetica si ocupa si ceva spatiu ? Chiar nu pot rezilia acest contract noi propietari sau sa incheie o noua intelegere ptr ca nu vor sa ofere un serviciu moca mai ales ca teava cam incurca prin amplasamentul ei ?! rog un raspuns cu o solutie ptr ca chiar vreau sa ma mut in alta locatie dar nu pot fara a vinde aceasta casa ptr ca nu imi ajung banii !
Discuție vanzare casa
Vreau sa vand casa ,dar prin curtea mea trece o teava de gaze a vecinului , Mentionez ca teava de gaze a fost montata cu acordul meu ca un ajutor dat acestui vecin cu acte la notar ! Acum cel care cumpara nu mai vrea aceasta teava sa treaca pe la el prin curte ,a spus ca cumpara casa dar sa rezolv aceasta problema ! Cum se pate rezolva aceasta problema ,trebuie ca vecinu sa incheie o noua intelegere cu noul propietar sau acesta este obligat sai permita incontinuare ca teava sa treaca prin curta lui ???
CE PREVEDE SI CUI SE ADRESEAZA .SUNT CITAT LA TRIBUNAL PE ACEST SUBIECT
Deci ma poate refuza si asta pentru ca asa vrea el ?!
Multumesc de raspuns inca nu am fost refuzat sa fiu servit dar am vrut sa stiu daca are dreptul sa faca acest lucru si asta pentru ca el crede ca sunt ciudos ca a deschis magazin si pentru faptul ca iam atras atentia ca deranjeza prin zgomotul pe care il fac cei care vin la magazin si consuma bautura precizez ca imi este vecin
1)Vreau sa -mi spuneti va rog daca este permisa consumarea de bauturi alcoolice in incinta unui magazin alimentar privat care cred dupa mine ca este un spatiu public deci precizez magazin nu carciuma, restaurant sau alte locatii care da dreptul cumparatorilor sa consume bautura in incinta locatiei

2)Si a doua intrebare se refera la daca un patron de magazin alimentar sau de orice fel are dreptul sa refuze sa te serveasca sau chiar mai rau sa te dea afara din magazin fara sa te serveasca magazinul fiind in curtea lui,deci merg sa cumpar o paine si el nu vrea sa-mi dea ,(deci paine nu bautura) ! :(:(:(