Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa

Vreau sa vand casa ,dar prin curtea mea trece o teava de gaze a vecinului , Mentionez ca teava de gaze a fost montata cu acordul meu ca un ajutor dat acestui vecin cu acte la notar ! Acum cel care cumpara nu mai vrea aceasta teava sa treaca pe la el prin curte ,a spus ca cumpara casa dar sa rezolv aceasta problema ! Cum se pate rezolva aceasta problema ,trebuie ca vecinu sa incheie o noua intelegere cu noul propietar sau acesta este obligat sai permita incontinuare ca teava sa treaca prin curta lui ???
Buna seara,
In actul de vanzare cumparare trebuie sa mentionati existenta tevii montate cu acordul dumneavoastra.
Daca nu vrea teava sa nu ia casa.
Acordul nu poate fi retras atata timp cat s-a dat prin notar si si altfel nu se putea ca e vorba de obraz!
Pai si eu nu mai pot vinde casa deloc din cauza unei tevi pe care toti au refuzato ptr ca este inestetica si ocupa si ceva spatiu ? Chiar nu pot rezilia acest contract noi propietari sau sa incheie o noua intelegere ptr ca nu vor sa ofere un serviciu moca mai ales ca teava cam incurca prin amplasamentul ei ?! rog un raspuns cu o solutie ptr ca chiar vreau sa ma mut in alta locatie dar nu pot fara a vinde aceasta casa ptr ca nu imi ajung banii !
bermunde68, utilizator