Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... AJUTATI-MA LA DOUA INTREBARI VA ROG
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

AJUTATI-MA LA DOUA INTREBARI VA ROG

1)Vreau sa -mi spuneti va rog daca este permisa consumarea de bauturi alcoolice in incinta unui magazin alimentar privat care cred dupa mine ca este un spatiu public deci precizez magazin nu carciuma, restaurant sau alte locatii care da dreptul cumparatorilor sa consume bautura in incinta locatiei

2)Si a doua intrebare se refera la daca un patron de magazin alimentar sau de orice fel are dreptul sa refuze sa te serveasca sau chiar mai rau sa te dea afara din magazin fara sa te serveasca magazinul fiind in curtea lui,deci merg sa cumpar o paine si el nu vrea sa-mi dea ,(deci paine nu bautura) ! :(:(:(

1. Indiferent de forma de proprietate in magazine nu se consuma bauturi alcoolice sau nealcoolice daca spatiul comercial nu are in domeniul de activitate desfasurarea acestei activitati.

2. Fiecare administrator de societate comerciala are dreptul sa isi aleaga clientii.

Cel mai probabil ati fost refuzat sa fiti servit si cu alte produse dupa ce ati avut o altercatie cu patronul magazinului.
Multumesc de raspuns inca nu am fost refuzat sa fiu servit dar am vrut sa stiu daca are dreptul sa faca acest lucru si asta pentru ca el crede ca sunt ciudos ca a deschis magazin si pentru faptul ca iam atras atentia ca deranjeza prin zgomotul pe care il fac cei care vin la magazin si consuma bautura precizez ca imi este vecin
Deci ma poate refuza si asta pentru ca asa vrea el ?!