avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate edi0220

Activitate edi0220

Am cumparat in 2008 cu credit ipotecar un apartament ANL in cartierul Henry Coanda. In acest moment complexul este tot blocat si eu inca platesc rate luna de luna. Cum as putea proceda?
Răspuns la discuția Calendar custodie
Am inteles, dar Asistenta Sociala nu poate ajuta?

As prefera ceva mai elegant, discret, nu cu plangeri penale...

Multumes mult tuturor pentru sfaturi
Răspuns la discuția Calendar custodie
Nu, doar weekend 1 si 3 plus vacante.

Iar acum interpreteaza weekend 1 cel cu o zi pentru a nu fi la mine de Paste.

Aveti idee cum sa procedez cat mai civilizat dar ferm?
Răspuns la discuția Calendar custodie
Aveti dreptate, insa la asta adaugam ca eu sunt “tolerat” in aceasta custodie comuna:
- vizite periodice medicale fara sa fiu consultat, fara sa imi fie permisa prezenta...
- in aceste weekend este notat de comun acord locatia si cum. Suntem la 40km distanta, insa niciodata nu doreste sa participe la transport de la sau inspre;
- comentarii copiiilor despre mine

Nu doresc cearta, mi se pare inutila si trebuie sa centram copiii.
Insa, judecata? Asistenta sociala?
Ce sa fac acum daca, considera primul weekend cel cu 31.03-01.04? Elegant, nu cearta, sa ma duc la Asistenta Sociala?

Multumesc
Buna ziua,

Urmatoarea problema la definire weekend-uri din luna.
PrIn hotarare in weekend-urile 1 si 3 copiii stau cu tatal, pana acum am considerat impreuna cu mama primul weekend ca fiind intreg.
In aprilie 1 aprilie este duminica, fiind si pastele in urmatorul weekend.
Ma puteti ajuta, dpdv calendaristic sau juridic care este primul weekend din aprilie, 31.03-01.04 sau 7.04-8.04?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pensie intretinere
Va rog sa ma ajutati cu o clarificare, dupa ce a fost de acord in ultimele doua luni cand stau copiii la mine sa ii platesc cota ea poate cere acum prin executare silita retroactiv?
Asta desii eu am chitante, dovezi ca s-a acoperit in bani si bunuri minim pensia?

Răspuns la discuția Pensie intretinere
De ce as cere diminuare sau crestere? Nu exista o valoare acolo, doar ca sunt 1/3 din venituri...de aici am extras eu ca nu sunt neaparat bani cash.
Suplimentar, aceasta cerere la serviciu nu va fi pusa in aplicare. Daca cere executare silita, nefiind specificat ca pensia este in bani si perioada de vacanta, ce se va intampla?
Răspuns la discuția Pensie intretinere
Buna ziua,

Multumesc in primul rand pentru asistenta.

Hotararea este din 2015, este mentionat in hotarare doar "După divorţ, autoritatea părintească asupra minorilor va fi exercitată în comun de către ambii părinţi. Stabileşte locuinţa minorilor la pârâtă. Obligă reclamantul la plata către pârâtă şi în favoarea minorilor a unei pensii de întreţinere în cuantum de 1/6 din venitul său lunar pentru fiecare minor începând cu data de 11.08.2015 şi până la împlinirea de către fiecare copil a vârstei majoratului."

Nu am mers asa departe, deoarece am crezut ca ne putem intelege.
Inclusiv pe perioada verii noi am discutat despre faptul ca in perioada vacantei se reduce pensia conform perioadei.

Răspuns la discuția Pensie intretinere
Real, ce sanse am de castig? Nu mi se pare normal, nu sunt "sac fara fund" si uneori ma asigur prin plata in natura (justificata chiar cu facturi/bonuri) ca ei sunt beneficiarii directi ai banilor.
Răspuns la discuția Pensie intretinere
Ce pot face pentru a introduce plata in natura si cum se procedeaza cand sunt parinte rezident (in vacante)?