avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate IonutSa

Activitate IonutSa

Bună ziua. Mă numesc Sabie Ionut și din 2009 cotizez la pilonul 2 de pensie privată.
Am mare nelămurire ,în luna decembrie 2021 aveam un activ net de 8600 ron și astăzi după 10 luni de cotizare cu o sumă medie de 120 ron/lună abia am ajuns la 9000 ron.
E normal să se întâmple așa ceva ținând cont că am cotizat lună de lună?!
Buna ziua!
In Certificatul de Asigurare,se mentioneaza la punctul 5. EXCLUDERI ca: se resping Cererile de acordare a Despagubirilor daca Decesul este cauzat de,sau rezulta,direct sau indirect,partial sau in totalitate din conditii preexistente!
Da eu am alta nelamurire: Nu ar fi trebuit mentionat undeva in contract, ca la data incheieri asigurari Dl S. Florin este luat in evidenta cu probleme cardiace? Pt ca acest aspect nu este trecut nicaieri!
Va multumesc!
Buna ziua! Ma numesc S Ionut! Tatal meu S Florin a luat un credit in 2011 de la Raiffeisen Bank,la care a fost atasat si un certificat de asigurare in caz de de Deces din Imbolnavire sau din Accident si Pierderea Involuntara a Locului de Munca, la Alico ( actualmente Metropolitan Life)! In 2009 tatal meu S Florin, a suferit un pre-infarct, iar anul acesta pe 28.01.2017 a decedat! Cauza decesului : infarct miocardic acut, stop cardio respirator! I-am informat pe cei de la asigurare si au spus ca evenimentul petrecut nu este acoperit de asigurare!As dorii sa stiu daca exzista posibilitatea de a primii vreo despagubire?
Va multumesc mult si astept un raspuns!
Buna ziua! Ma numesc S Ionut! Tatal meu S Florin a luat un credit in 2011 de la Raiffeisen Bank,la care a fost atasat si un certificat de asigurare in caz de de Deces din Imbolnavire sau din Accident si Pierderea Involuntara a Locului de Munca, la Alico ( actualmente Metropolitan Life)! In 2009 tatal meu S Florin, a suferit un pre-infarct, iar anul acesta pe 28.01.2017 a decedat! Cauza decesului : infarct miocardic acut, stop cardio respirator! I-am informat pe cei de la asigurare si au spus ca evenimentul petrecut nu este acoperit de asigurare!As dorii sa stiu daca exzista posibilitatea de a primii vreo despagubire?
Va multumesc mult si astept un raspuns!
Buna ziua!In data de 10.07.2015,am avut ghinionu sa ma aflu pe DN1,in momentul cand un sofer inconstient a vrut sa intoarca un microbuz pe linie dubla continua,neasiguranduse si intrand in coliziune cu mine.Autoturismul meu a fost declarat dauna totala,iar eu am fost internat 7 zile in spital,cu multiple hematomuri,plaga contuza interdigitala spatiul I mana dreapta suturata si pansata,fractura gat metacarp V cu deplasare la mana dreapta,atela gipsata 21 de zile la mana dreapta,plaga contuza delabranta pe dorsul mainii stangi suturata si pansata si la 2-3 zile trebuie sa schimb pansamentele...escoriatii ale ambelor maini.La mana dreapta e nevoie de operatie pt a se fixa fractura cu o tija :sorry: ,da din cauza hematomului de la mana momentan s-a renuntat la operatie.De la IML mi-sa emis un certificat din care reiese ca am nevoie de 25-30 de zile de ingrijiri medicale,in absenta complicatiilor!Asadar o perioada de timp nu o sa pot sa-mi folosesc mainile,in special mana dreapta,iar meseria mea de baza,pe care o si practict este de ospatar.As vrea sa stiu si eu cam ce suma as putea sa cer ca si daune morale si materiale?Va multumesc.