avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate shys

Activitate shys

Buna seara.

Detin un imobil pe care as dori sa il trec pe numele copilului meu, precizez ca in contractul de vanzare cumparare apar atat eu cat si sotul care este plecat in strainatate. Pentru a efectua acest lucru am nevoie de acordul sotului? Ce ma sfatuiti sa fac, nu doresc sa imi las copilul pe drumuri.
Discuție divort
Buna seara, sotul meu este plecat de aproximativ 8 ani in strainatate, perioada in care am comunicat ocazional prin intermediul telefonului , am posibilitatea de a divorta fara prezenta lui? Precizez, a trimis bani foarte rar si sume modice.
Doresc sa construiesc un gard intre mine si vecinul meu, as dori sa stiu daca am nevoie de acordul acestuira si de autorizatie, mentionez ca vechiul gard este din lemn si din sarma iar gardul pe care il voi construi va avea o fundatie de ciment de 30 de cm in pamant si 50 de cm la suprafata (10 cm din beton vor fi pe proprietatea mea si 10 pe proprietatea vecinului), precizez ca terenul vecinului este al statului el detinand un contract de inchiriere.
Pot construi noul gard fara nici o problema pe linia care desparte hotarele?
Doresc sa suport toate cheltuielile.
Răspuns la discuția Suport informativ
Sa inteleg ca cei 1000 de metri patrati reprezinta suprafata pe care o detin cu tot cu constructii?
Buna ziua!

As avea nevoie de niste lamuriri cu privire la urmatoarele informatii:

Construire 3 locuinte pe teren proprietate.
POT: 24,54% CUT: 0,46 mp.ADC/mp.teren
H maxim=7,75m H cornisa=3,25m (P+M)
Sc = 241,76mp Sd = 539,41mp Su = 356,70mp.
Suprafata totala a terenului 1000mp.

ce reprezinta Sc, respectiv Sd,Su?
Si daca suprafata totala a terenului (1000 mp) reprezinta cu alte cuvinte curtea pe care o detin?

Ce se intampla din punct de vedere legal daca terenul pe care il detin este mai mare decat cel mentionat in acte?