avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Activitate seucea

Activitate seucea

Buna ziua, In 12.10.2015 dupa 444 de zile de la pronuntare, am primit prin postsa Comunicarea de la Tribunalul Bucuresti, solutionarea cauzei: neintemeiata.Cu respect va rog sa ma ajutati cu privire la posibilitatea de a consulta un avocat care sa imi preia cauza pentru a putea fi ataca in recurs in termen de 15 zile.Va multumesc!
Buna ziua, In sfarsit, dupa 444 de zile de la pronuntare, am primit redactarea solutiei date de tribunalul Buc. sectia Contencios administrativ. Fiind vorba despre un act care si-a pirdut valabilitatea in noiembrie 2014, nu stiu daca mai pot, daca mai are rost sa merg mai departe in recurs . Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui facut .Va multumesc .
Buna ziua,
In urma cu cateva luni v-am solicitat un raspuns cu privire la o sentinta ne redactata din iulie 2014.
Am solicitat si Tribunalului sa imi raspunda de ce nu este inca redactata sentinta. La prima Petitie din luna aprilie 2015 mi se raspunde ca: "redctarea hotararilor judecatoresti, numai judecatorul desemnat are atributii in acest sens, Conducerea nu poate interveni. "
Am revenit asupra solicitarii mele in luna august . La aceasta ultima Petitie mi s-a raspuns ca:"sentinta este in curs de redactare alaturi de alte 750 de hotarari restante datate din aprilie 2010." deasemeni mi se comunica ca : "'in legatura cu situatia hotaririlor judecatoresti restante, Consiliul Superior al Magistratilor desfasoara in prezent o cercetare disciplinara a doamnei judecator...".
Intrebarea mea este:
Cum ar trebui sa actionam noi cei 750 de pagubiti pentru recuperarea daunei aduse noua, prin pierdrea de timp, prin pierderea totala sau partiala a acestor cauze datorita timpului expirat pentru depunerea acestora catre alte forumuri ?
Astept raspunsul dvoastra cu foarte mult interes.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile date. Imi sunt de folos. Asa voi proceda.
-Am verificat in ECRIS -nu exista nici o modificare de la data pronuntarii -25.07.2014- si pana acum.
-Voi depune Contestatie la Comisia Superioara in legatura cu ultima Decizie a Comisiei Locale din iulie ,prin care imi retrage toate drepturile de incadrare in grad de handicap;
-Voi trimite o noua petitie catre Presedintele Trib.
- Mai mult ca sigur va trebui sa incep o noua actiune judecatoreasca....
- Probalil voi ajunge din nou la judecatoreasca si imi doresc ca prin intermediul acestui site ,sa gasesc o modalitate prin care sa nu ma invart din nou intr-un cerc vicios.




[Mesaj editat - mesajul dvs. a fost șters cu o altă motivare. Dacă doriți explicații, vă rog să îmi trimiteți mesaj privat iar pe forum să rămâneți la subiectul în discuție. Mulțumesc!]
1. Am trimis o Petitie catre Presedintele Tribunalului Buc PAm primit raspunsul in data de 17.04 2015,ca :
"Dosarul a fost solutionat prin sentinta civila nr.5037/25.07.2014, care se afla in curs de redactare. Un exemplar al solicitarii dvs a fost inaitat presedintelui completului de judecata, in vederea redactarii sentintei civile.
Totodata va facem cunoscut ca,in ceea ce priveste redactarea hotararilor judecatoresti, numai judecatorul desemnat in acest sens are atributii. Conducerea Biroului de Informatii si Relatii cu Publicul sau Conducerea Administrativa Judiciara a instantei neputand interveni."
Semneaa : Judecator Laura Andrei Presedintele Trib. Buc.
2. Da! ultima reevaluare a fost facuta de Comisia Locala .deEvaluare a persoanelor adulte cu handicap in data de 17.07.2015.
Fiind chemata anual la reevaluare, in luna noiembrie a fiecarui an. Anul trecut mi s-a eliberat un Certificat de incadrare in grad de handicap in data de 11.12.2014, pe care l-am contestat din aceleasi motive ca: am fost incadrata in grad de handicap mediu, desi toate actele,testele si referatele dovedeau ca ar fi trbuit sa fiu incadrata in grad 2 accentuat.
In urma Contestatiei, Comisia Superioara a trimis inapoi dosarul la Comosia Locala pentru reevaluare. Acestea, dupa ce mi-au mai solicitat si alte acte de la oftamolog, reumatolog, si teste Gafs- punctaj intre 42-45-47- mi-au retras si gradul 3, " Nu se incadreaa in nici un rad de handicap".
Va rog sa aveti amabilitatea sa imi raspundeti la cele 2 intrebari.
In anul 2013 am inaintat in Instanta o Contestatie ,prin care Solicit Instantei anularea actului administrativ ...prin care Comisia Locala a persoanelor cu handicap cat si Comisia Superioara imi retrage gradul de handicap de la grad2 incadrandu-ma in grad3; invocand aceleasi Criterii si norme care existau si in anul 2008 cand am fost initiel incadrata in grad de handicap2 Sufar de afectiuni ireversibile care se incadreaza in: Criteriile medicopshihosociale prin Ordinul Nr. 762/31.08.2007; al MMFPS so Ordinul nr. 1992/19/11/2007 al MSP republicata- Cap.1 functiile mintale; Al IV; pct. 4 ; INCA NU AM PRIMIT MOTIVAREA INSTANTEI DE JUDECATA si nu pot sa inaintez actiunea in recurs. DAR...acel act si-a pierdut valabilitatea, fiind valabil doar un an de zile de la o reevaloare la alta. 1)Ce ar trebui sa fac in acest caz???
In prezent ,dupa ultima reevaluare, din luna -iulie 2015- mi-au retras si gradul 3, considerand ca: afectiunile de care sufar,incadrate in COD BOALA: F31; M15; H40; Nu se incadreza in nici un grad de handicap !!!
Si in acesta situatie va rog sa ma sfatuiti :2)Ce ar trebui sa fac mai departe???
Cu deosebita stima,
felicia #-o