avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1052 soluții astăzi
Forum Activitate Data Logger

Activitate Data Logger

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: PFA infiintat in luna mai 2016, cod CAEN 6201, sistem real, si-a suspendat activitatea in perioada iulie-decembrie 2016. Nu a relizat venituri in anul 2016. Ce declaratii trebuie sa depuna pentru anul 2016 si care sunt termenele de depunere? Daca PFA isi schimba codul caen in 6202 de cand poate sa treaca la plata impozitului pe baza de norma de venit? Multumesc.
Răspuns la discuția zi de concediu pentru sambata
Multumesc.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: contractul individual de munca este incheiat pe 8ore/ zi de luni pana vineri. Programul de lucru este de luni pana sambata( tota a doua sambata este libera) - 6 ore/zi. Este legal sa mi se solicite sa-mi iau concediu de odihna pentru zilele de sambata cand ar trebui sa fie tura mea? mentionez ca beneficiez de 21 de zile de concediu de odihna.
Răspuns la discuția stimulent de insertie
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Cand trebuie sa-si reia activitatea o mama care se afla in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 2 ani pentru a beneficia de stimulent de insertie? Copilul este nascut in data de 10.11.2014. Tatal nu a beneficiat de luna de ingrijire a copilului si o sa refuze acest drept. Mama trebuie sa revina in data de 09.08.2016 sau in data de 09.09.2016? Multumesc anticipat.
Multumesc.
Buna ziua. O societatea platitoare de tva doreste sa inchirieze 70% din suprafata imobilului pe care il detine unei alte societati. Consumul cu utilitatile nu se poate stabili pentru fiecare societate in parte pentru ca exista doar un singur contor(energie/apa/gaz). Va rog sa-mi spuneti daca este corect ca firma-proprietar sa includa in valoarea chiriei si cheluielile aproximative cu utilitatile. In contractul de inchiriere va fi precizat ca proprietarul cladirii va suporta cheltuielile cu utilitatile si ca valoarea chiriei include si utilitatile. Societatea-proprietar doreste sa depuna la finante notificarea pentru facturarea chiriei cu tva. Societatea-proprietar poate sa deduca integral tva-ul aferent utilitatilor? Multumesc.
Buna ziua, Societatea noastra presteaza servicii de calibrare pentru un client din Portugalia. Clientul trimite bunurile in Romania pentru calibrare, bunurile sunt calibrate si se factureaza serviciul de calibrare catre firma din Portugalia. Serviciul il declaram in declaratia 390. Acum, clientul din Portugalia ne trimite formularul MOD. 21-RFI pentru a fi semnat si stampilat de catre finantele din Romania si in plus ne solicita certificatul de rezidenta fiscala. Daca cineva s-a confruntat cu o astfel de situatie il rog sa-mi comunice pasii de urmat. Multumesc.