Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi de concediu pentru sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi de concediu pentru sambata

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: contractul individual de munca este incheiat pe 8ore/ zi de luni pana vineri. Programul de lucru este de luni pana sambata( tota a doua sambata este libera) - 6 ore/zi. Este legal sa mi se solicite sa-mi iau concediu de odihna pentru zilele de sambata cand ar trebui sa fie tura mea? mentionez ca beneficiez de 21 de zile de concediu de odihna.
Nu este corect sa va luati CO in ziua de sambata cand ar trebui sa fie tura dvs.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.
Multumesc.