Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare chirie care include si utilitatile unui ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare chirie care include si utilitatile unui imobil

Buna ziua. O societatea platitoare de tva doreste sa inchirieze 70% din suprafata imobilului pe care il detine unei alte societati. Consumul cu utilitatile nu se poate stabili pentru fiecare societate in parte pentru ca exista doar un singur contor(energie/apa/gaz). Va rog sa-mi spuneti daca este corect ca firma-proprietar sa includa in valoarea chiriei si cheluielile aproximative cu utilitatile. In contractul de inchiriere va fi precizat ca proprietarul cladirii va suporta cheltuielile cu utilitatile si ca valoarea chiriei include si utilitatile. Societatea-proprietar doreste sa depuna la finante notificarea pentru facturarea chiriei cu tva. Societatea-proprietar poate sa deduca integral tva-ul aferent utilitatilor? Multumesc.
carmen01011958, moderator
Da, se deduce TVA integral.
Multumesc.