avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Activitate calecsa

Activitate calecsa

Discuție TERASA BAR
Buna ziua
Am un bar deschis la parterul unui bloc destinat pentru spatii comerciale nu transformat din apartament in spatiu comercial si as dori sa deschid o terasa in afara barului.Cei de la Primarie au fost in prealabil de acord dar a aparut o plangere de la un locatar unde au semnat si alti locatari ai blocului respectiv ca sant impotriva sa deschid terasa .
Am fost la Primarie sa vad daca imi pot arata plangerea si cine a facut-o si a semnat dar mi s-a spus ca nu imi pot divulga numele celor care au facut si semnat plangerea.
As dori sa va intreb daca din punct de vedere legal pot sa cunosc semnatarii plangerii pentru a putea sa discut cu ei sa incerc sa obtin aprobarea lor cum pentru a putea deschide terasa.Cand a chemat pe domnul Primar la fata locului,(reclamantul care a initiat plangerea ) nu au fost decat 2 persoane din bloc la discutii iar eu nu am fost anuntat ca se va discuta acest aspect.
Am investit multi bani si datorita pandemiei nu am putut functiona numai o saptamana iar statul nu ma ajuta cu nimic din punct de vedere financiar ,firma fiind SRL.
Am iarasi o intrebare: Daca barul e deschis intr-un spatiu destinat activitatilor comerciale si locul de langa bloc e pe domeniul public,mai este nevoie de acordul vecinilor sa pot deschide o terasa in fata barului sau e suficienta autorizatie de la Primarie ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Credit PFA
Multumesc
Răspuns la discuția Credit PFA
Multumesc.In cazul acesta daca inchid PFA nu trebuie sa inregistrez valoarea cu care am vandut autoturismul ca venit si sa platesc impozit si sanatate pentru suma obtinuta?
Multumesc din nou
Discuție Credit PFA
Buna ziua
Am luat un imprumut bancar pe PFA pentru achizitionarea unui autoturism second hand pentru firma.Va rog sa-mi spuneti daca pot inregistra in RJIP ratele si dobanzile pe care le platesc pentru imprumut , ca deductibile.
Va multumesc
Răspuns la discuția Sesizare
multumesc,din pacate cei de acolo nu vor face nimic...stiti cum se spune"banii vorbesc"
Discuție Sesizare
Buna ziua
In fata blocului unde locuiesc se afla o cladire care in trecut,inainte de 89,era laborator de patiserie(se produceau prajituri).firma care avea cladirea in posesie a vandut-o unui particular care vrea sa o transforme in "nu stiu ce" deoarece nu are panou cu nr. de autorizare si destinatia cladirii.cel care a cumparat cladirea nu tine cont de locatarii blocului,cladirea e la aproximativ 8-9 metri de bloc si langa ea la 1 metru sant parcari pentru autoturisme facute de primarie.Noul proprietar face lucrari de renovare,tencuieli,izolari,toarna beton pe acoperis,fara sa anunte locatarii ca face lucrari si sa-si scoata masinile din parcare sa nu cada materiale de constructii pe autoturisme,cladirea in renovare nefiind protejata de prelate sau plase speciale pentru cladiri in constructie iar cand i s-a atras atentia ca deterioreaza vopseaua pe autoturisme a spus ca "esti un nimic pentru mine si fac ce vreau cu cladirea mea(e nepotul unui cunoscut manelist).
V-as ruga sa ma indrumati ce sa fac pentru a avea dreptul la a-mi apara bunul de la deteriorare si de a putea sa locuiesc linistit in apartamentul in care locuiesc de 51 de ani in liniste ,pana la aparitia acestor oameni care cred ca pot face orice datorita banilor pe care ii au.
Multumesc::(