avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Activitate doinaroz

Activitate doinaroz

Buna ziua,
Lucrez la o firma care comercializeaza marfa periculoasa-ADR , eu emit documente : avize si facturi. Din 04 iunie mi-se cere sa completez si formular CMR pentru sofer.
Mentionez ca soferul este de la alta firma, o firma care efectueaza transport pentru firma la care lucrez eu.
Daca in cazul unui control in traffic se constata ca CMR-ul a fost completat incorect sau incomplet, cine este pasibil de amenda , eu persoana care a completat CMR-ul sau soferul care transporta marfa?
Sau amendata va fi pe firma la care lucrez eu sau pe firma la care lucreaza soferul? Va rog un nr.lege in care se stipuleaza aceste reglementari. Multumesc !
Răspuns la discuția vanzare autovehicul mostenit
Speram sa se faca doar un ctr. vanzare auto...(deoarece ei nu au nevoie de acest automobil ...vor doar sa-l vanda) iar inmatricularea la politie, cu toate documentele necesare, sa o fac eu.
Mi se pare pierdere de timp sa o inmatriculeze ei , deoarece ei doresc doar sa vanda automobilul si pe urma sa fac eu aceeasi operatiune , adica sa o inmatriculez eu din nou.
Au declarat la primarie posesiunea si asteapta sa primeasca "fiscalul" insa dureaza ...asa mi-au spus....Eu sunt destul de stresata deoarece vroiam sa fac cerere loc parcare, din pacate probabil voi rata....locul de parcare anul acesta (:(:(:

Răspuns la discuția vanzare autovehicul mostenit
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Se dezbate succesiunea, se inmatriculeaza automobilul pe numele lor si-l vand.


Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns ! Trebuie sa-l inmatriculeze la politie ?
Vreau sa cumpar o masina a carui propietar este decedat, succesiunea s-a facut (mai degraba un partaj) de vreo saptamana...si acuma sunt doi propietari ( mama si fiul ) , Care sunt pasi pe care trebuie sa-i faca cei doi ?
Mai trebuie inmatriculata de catre ei ? Probabil va trebui declarata de catre ei la primarie. Si pe urma se poate face doar c.v. catre mine si fac eu inmatricularea ? As vrea sa rezolv documentele pana la sfarsitul anului...Multumesc ! Masina are ITP valabil...are si RCA valabil.
Am varsta de 50 ani si as vrea sa stiu daca pot achita retroactiv contributia la pensie pentru perioada 1990 - 1994 . In acesti ani eu am lucrat fara carte de munca . Pot sa platesc retroactiv pentru acesti ani contributia ? Nu am inteles prea bine legea nr.186/2016 .
Răspuns la discuția executare silita
Multumesc !
Am achizitionat in 2005 un telefon prin card EFG RETAILS in valoare de1500 ron , am platit pana in 2010 vreo 3200 ron si cei de acolo mi-au trimis extras cont ca mai am de platit inca vreo 3200 ron.Nu am mai platiti nimic din 2010.Luna trecuta ( iulie 2015 ) am primit de la ei o somatie ca ma vor executa silit daca nu platesc restanta de 3200 .Intrebarea mea este daca dupa 5 ani in care eu nu am mai platiti mai pot cei de la EFG sa ma execute silit ? Nu se prescrie datoria dupa trei ani ? Pot sa fac contestatie la executare cu motivul ca sa prescris datoria ?