avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate Gulen

Activitate Gulen

Discuție Custodie minor
Buna ziua
Din ceea ce am citit aici am inteles ca renuntarea la custodie nu este posibila, atunci care este solutia atunci cand tatal fie nu este de gasit fie nu doreste sa participe si sa ajute cu intocmirea de documente de exemplu; copilul meu are aproape 15 ani si nu are buletin sau pasaport ptr ca tatal asa cum am spus nu e de gasit iar cand dau de el nu doreste, nu are timp, chef....
gasesc aceste formalitati absolut absurde in astfel de situatii; deci copilul este cetatean roman dar i se refuza intocmirea de buletin ptr ca tatal nu este prezent sau nu doreste/evita sa semneze orice declaratie/procura!!
Ce faci in cazul asta??!! Astepti sa treaca 4 ani sa devina copilul major, iar in timpul asta nu are documente de identitate!! Cine este raspunzator de situatie in astfel de cazuri?
Incerc de 1 an sa ii fac copilului buletin si nu pot!!!
Multumesc
Multumesc
Buna ziua; eu si fiica mea locuim in UK si nu mai avem nici o legatura cu tatal ei care este in romania undeva nu stiu unde; problema mea fiind fiica mea care a implinit recent 14 ani, nu i se poate elibera BI sau pasaport fara acordul tatalui, singurul raspuns pe care l-am primit de la Consulat a fost sa il decad pe tata din drepturi; eu nu ma pot deplasa in Ro deoarece trebuie sa muncesc, cum pot face asta, cat timp va dura si cat va costa?
Apreciez foarte mult orice raspuns; Va multumesc frumos
Discuție Custodie minor
Buna ziua
Suntem divortati eu si fiica mea locuim in Anglia de ceva timp; Tatal ei este in Ro dar nu stiu unde nu are un domiciliu fix sau telefon, sora si fratele meu nu au reusit sa il localizeze intru-cat am nevoie sa semneze documente notariale ptr ca fiica mea sa poata calatori in afara tarii; el nu este interesat in nici un fel de fiica lui; doresc custodia totala astfel incat sa nu mai am nevoie de el in hotarari in ceea ce o priveste pe fiica noastra; cum pot sa fac asta de aici? Nu pot pleca deoarece nu pot prelungi pasaportul fiicei mele avand nevoie de doc. notarial de la tatal ei iar el nu este de gasit.
Multumesc
Ghiulen Abdurasit
Buna ziua

Am citit probabil tot ce am gasit despre decadere din drepturi parintesi, dar daca parintele, tatal, vrea sa renunte pur si simplu si nu vrea sa fie deranjat prea mult ce ar trebui sa fac eu? Eu si fetita noastra locuim in afara tarii de cand ea era f mica si de cate ori vin in tara sa imi vad parintii trebuie sa mergem la notar pentru procura care ii permite fetitei sa paraseasca Romania lucru care nu este usor deloc el nefiind deloc cooperant si a spus clar ''sa fac ceva si sa nu il mai deranjez cu asta''?
Multumesc pentru sfat!