Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor

Buna ziua
Din ceea ce am citit aici am inteles ca renuntarea la custodie nu este posibila, atunci care este solutia atunci cand tatal fie nu este de gasit fie nu doreste sa participe si sa ajute cu intocmirea de documente de exemplu; copilul meu are aproape 15 ani si nu are buletin sau pasaport ptr ca tatal asa cum am spus nu e de gasit iar cand dau de el nu doreste, nu are timp, chef....
gasesc aceste formalitati absolut absurde in astfel de situatii; deci copilul este cetatean roman dar i se refuza intocmirea de buletin ptr ca tatal nu este prezent sau nu doreste/evita sa semneze orice declaratie/procura!!
Ce faci in cazul asta??!! Astepti sa treaca 4 ani sa devina copilul major, iar in timpul asta nu are documente de identitate!! Cine este raspunzator de situatie in astfel de cazuri?
Incerc de 1 an sa ii fac copilului buletin si nu pot!!!
Multumesc
Formulați acțiune în instanță solicitând exercitarea autorității părintești în exclusivitate, dovedind cele învederate sau măcar solicitați suplinirea consimțământului tatălui!