Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura minor

Buna ziua,

Am o prietena care are un copil minor, nascut in Italia, dar nu a fost casatorita cu tatal copilului iar la nastere copilul a fost trecut pe numele tatalui.

Mama impreuna cu copilul se afla in Romania, dar doreste sa mearga la surori in Germania.

Tatal copilului nu vrea sa stie nimic de ei si nici nu contribuie la cresterea lui.

In plus mai doreste custodia copilului.

Cum trebuie sa procedeze ptr a putea pleca impreuna cu copilul (2 ani) la surori si ptr a obtine custodia lui?
In situatia data, mama nu poate nici macar sa-i faca pasaport minorului, nicidecum sa poata parasi tara impreuna cu el.
Este necesar da promoveze in justitie o actiune, prin care sa solicite exercitarea exclusiva a drepturilor parintesti si doar dupa obtinerea unei hotararari definitive, va putea face pasaportul si apoi poate parasi tara impreuna cu minorul.
Nu inteleg cum adica, va citez:,, nu vrea sa stie nimic de ei si nici nu contribuie la cresterea lui. In plus mai doreste custodia copilului.,,
Din moment ce doreste custodia inseamna ca vrea sa stie de el. De aceea mama ar trebui sa deschida proces prin care sa solicite exercitarea autoritatii parintesti si fixarea pensiei de intretinere(asta ca sa-i aduca aminte tatalui in fiecare luna ca are un copil de crescut). Daca in urma procesului instanta va hotara ca exercitarea sa fie facuta de ambii parinti in comun, iar tatal persista in refuzul de a lasa minorul sa calatoreasca, atunci mama se va putea adresa instantei din nou de aceasta data in vederea solicitarii si obtinerii unei ordonante presedintiale cu privire la suplinirea consimtamantului paratului tata la eliberarea pasaportului si deplasarea minorului in strainatate.
In prezent autoritatea parinteasca este exercitata in comun (n-are nevoie de hotarare judecatoreasca pentru asta).
Daca mama poate dovedi refuzul tatalui de a-i da acordul, atunci poate cere suplinirea acordului pentru eliberarea pasaportului si pentru calatoria specifica pe care o doreste.
Da, poate incerca la instanta.
Justitiarul711 a scris:

Nu inteleg cum adica, va citez:,, nu vrea sa stie nimic de ei si nici nu contribuie la cresterea lui. In plus mai doreste custodia copilului.,,
Din moment ce doreste custodia inseamna ca vrea sa stie de el. De aceea mama ar trebui sa deschida proces prin care sa solicite exercitarea autoritatii parintesti si fixarea pensiei de intretinere(asta ca sa-i aduca aminte tatalui in fiecare luna ca are un copil de crescut). Daca in urma procesului instanta va hotara ca exercitarea sa fie facuta de ambii parinti in comun, iar tatal persista in refuzul de a lasa minorul sa calatoreasca, atunci mama se va putea adresa instantei din nou de aceasta data in vederea solicitarii si obtinerii unei ordonante presedintiale cu privire la suplinirea consimtamantului paratului tata la eliberarea pasaportului si deplasarea minorului in strainatate.

Tatal nu vrea sa stie nimic de copil si mama sa si nu contribuie in nici un fel la cresterea copilului, doar mama se ocupa de crestere si educatie.

Poate apela la instanta din Romania, copilul fiind nascut in Italia?