avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate lavgh

Activitate lavgh

Judecatorul a cerut atasarea dosarelor de executare la dosarul de contestare a executarii. Executorul raspunde ca trebuie sa platesc o taxa pentru aceasta prestatie !!! Consider ca aceasta taxa este un abuz, intrucat Judecatoria este un organ de stat, careia sunt obligate sa raspunda orice autoritate de stat sau privata, fara plata prestatiilor ?
Va rog sa-mi dati un raspuns conform NCPC in aceasta materie .
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urm. intrebari:
1. Care este diferenta (obiectiva) intre abuz si neglijenta in serviciu ?
2. Plangerea prealabila se depune la parchet sau direct la judecatorie in cele doua cazuri ?
Multzumesc anticipat,
Geo
Răspuns la discuția Drepturile debitorilor
Buna,
Ma mir ca este deja a 2-a intrebare la care nu primesc raspuns ! Pot exista 1001 de motive de a nu raspunde, dar totusi unora raspund 3-4 avocati.
Rog pe toti , chiar utilizatori, care au avut situatii similare !
Multzumesc mult !
Geo
Răspuns la discuția Drepturile debitorilor
Imobilul aflat in executare silita a fost cumparat de mine ( contract de tranzactie) prin negocieri cu creditorul s-a ajuns la un pret , pe care l-am achitat plus cheltuieli de executare. Dosarul de executare s-a inchis la fel si litigiul. Acum dupa 2 ani unul din debitori cere cota parte de la mine desi el nu si-a achitat sulta cand a fost somat si nu a facut contestatie in termenul legal. Imobilul mi-a fost predat de creditorul care arata ca nu are pretentii de la mine sau de la alti debitori.

Multumesc anticipat,
Geo
Ce drepturi mai pot avea debitorii unui imobil aflat in executare silita imobiliara ,
daca imobilul a fost vandut si creanta a fost acoperita si litigiul stins?
Acum dupa 2 ani un debitor cere cota lui de imobil, ce sanse are ?
Revin la subiectul „Urmărirea silită imobiliara”

Eu am făcut un Contract de tranzactie, cu creditoarea pentru un imobil aflat în urmărirea silită imobiliară, deci era la dispozitia creditoarei, putea sa-l vândă sau sa-şi insuşească în contul creanţei. Am achitat altă sumă, decât sumele din sulte. Nu am achitat sulte pt.nimeni.
=După părerea mea se poate vorbi de sulte şi de cote inainte de executare silită imobiliară, când imobilul se vinde la licitatie, pentru recuperarea creanţei pentru creditor.=

]Intrebarea mea este, care sunt drepturile mele asupra imobilului şi dacă ceilalţi debitori mai pot avea pretenţii de la mine ?

Contractul de tranzactie este prevazut la art. 2.267–2.278 in Noul Cod Civil si este definit ca fiind contractul prin care partile previn sau sting un litigiu, inclusiv in faza executarii silite, prin concesii sau renuntari reciproce la drepturi ori prin transferul unor drepturi de la una la cealalta


Subiect: Urmarirea silita imobiliara
Pe 27.03.2013 a fost declansata urmarirea silita imobiliara, la cererea creditoarei, cu privire la imobil (casa+anexe+teren aferent).
Cei 6 frati debitori trebuia sa plateasca sulte creditoarei (cumnata , sotul decedat - fratele celor 6 debitori).
Imobilul a fost pus in vanzare pt. recuperarea creantei. Intrucat imobilul este in curte comuna cu casa mea, nimeni nu a vrut sa cumpere. Nu s-a putut vinde prin licitatie intrucat nu s-a putut deschide cartea funciara pe adresa debitorilor.
Am negociat pretul creantei cu creditoarea, prin oferte scrise cu nr. de intrare executor. Am ajuns la un pret, pe care l-am achitat, creditoarea predandu-mi imobilul cu taxele la zi, si declara ca nu are pretentii fata de mine si ceilalti debitori. Se face un Proces verbal 11.11.2013, care se transmite si debitorilor, care au lipsit cand s-a facut tranzactie la biroul de executor.Tot atunci se face o Incheiere prin care, la cererea creditoarei inceteaza executarea silita imobiliara impotriva debitorilor.
Cu drept de contestatie 5 zile
Timpul trece, nu contesta nimeni, Procesul verbal si Incheierea.
Pe data 15.07.2015, doua dintre debitoare, cer prin executor punerea in posesie a cotei de 1/6 din imobil, pentru care eu am achitat creanta creditoarei.
Ele nu vorbesc de sulta, pe care trebuia sa o achite creditoarei, ele cer mie si sunt puse in posesie de executor cu cota de 1/6 din imobil fiecare, fara insa a achita sulta conform dispozitivului sentintei irevocabile.
Am facut contestatie la executare in termen.
Care credeti ca ar fi solutia optima ?
Cu stima, Geo
Am avut un proces de mostenire inceput in 2006 , sentinta a ramas irevocabila prin respingerea recursului si apelului pe data de 20.10.2011. Partea adversa a facut o cerere, privind indreptarea erorii materiale, care a ramas irevocabila in decembrie 2012. Sentinta este legalizata pe 16.01.2013.
Intrebarea mea este, de la ce data curge termenul de prescriptie, privitor la sulte ? (3 ani)
Numai aspectele referitoare la eroarea materiala au termenul de prescriptie, incepand din decembrie 2012 sau sentinta in totalitatea ei ?
Multumesc anticipat,
Geo
Pe 27.03.2013 a fost declansata urmarirea silita imobiliara, la cererea creditoarei, cu privire la imobil (casa+anexe+teren aferent).
Cei 6 frati debitori trebuia sa plateasca sulte creditoarei (cumnata , sotul decedat - fratele celor 6 debitori).
Imobilul a fost pus in vanzare pt. recuperarea creantei. Intrucat imobilul este in curte comuna cu casa mea, nimeni nu a vrut sa cumpere. Nu s-a putut vinde prin licitatie intrucat nu s-a putut deschide cartea funciara pe adresa debitorilor.
Am negociat pretul creantei cu creditoarea, prin oferte scrise cu nr. de intrare executor. Am ajuns la un pret, pe care l-am achitat, creditoarea predandu-mi imobilul cu taxele la zi, si declara ca nu are pretentii fata de mine si ceilalti debitori. Se face un Proces verbal 11.11.2013, care se transmite si debitorilor, care au lipsit cand s-a facut tranzactie la biroul de executor.Tot atunci se face o Incheiere prin care, la cererea creditoarei inceteaza executarea silita imobiliara impotriva debitorilor.
Cu drept de contestatie 5 zile
Timpul trece, nu contesta nimeni, Procesul verbal si Incheierea.
Pe data 15.07.2015, doua dintre debitoare, cer prin executor punerea in posesie a cotei de 1/6 din imobil, pentru care eu am achitat creanta creditoarei.
Ele nu vorbesc de sulta, pe care trebuia sa o achite creditoarei, ele cer mie si sunt puse in posesie de executor cu cota de 1/6 din imobil fiecare, fara insa a achita sulta conform dispozitivului sentintei irevocabile.
Am facut contestatie la executare in termen.
Care credeti ca ar fi solutia optima ?
Cu stima, Geo
Trece un an