avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana1705

Activitate Ioana1705

Răspuns la discuția Partaj cu un coproprietar decedat
Totusi este posibil partajul in conditiile in care nu toti coproprietarii sunt prezenti avand in vedere prevederile art. 684 alin 2 Cod Civil care prevede ca partajul facut fara participarea tuturor coproprietarilor este lovit de nulitate absoluta?
Buna seara! Sunt intr-o situatie asemanatoare. Ati reusit sa faceti partajul in aceasta situatie? Si daca da cum ati procedat? Multumesc!
Răspuns la discuția Partaj cu un coproprietar decedat
Va multumesc!
Buna ziua!
O cooperativa mestesugareasca foloseste neintrerupt un teren din 1976, teren preluat ulterior de CAP si apoi restitutit prin legea fondului funciar urmasilor proprietarilor de drept ( 4 frati). La data restituirii unul din cei 4 frati era decedat. In 1993 cooperativa a cumparat terenul de la cei 3 frati ramasi in viata, dar cel de-al 4-lea, fiind decedat, a ramas coproprietar pt cota ce ii revenea.
Am dorit sa facem un proces pt uzucapiune dar ,datorita perioadei in care a fost preluat de CAP,nu este posibil.
Am putea face un partaj judiciar avand in vedere ca succesiunea celui de-al 4-lea frate nu e dezbatuta, iar mostenitorii pe care i-am contactat nu sunt interesati sa se complice cu dezbaterea ei datorita sumei mici care le-ar reveni pe teren fiind mai multi mostenitori? Sau ar exista o alta modalitate prin care i-am putea obliga sa dezbata succesiunea pt a putea ulterior cumpara terenul?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Evacuare chirias
Ce ar trebui sa utilizez in cazul acesta pentru a elibera spatiul cat mai repede?
Răspuns la discuția Evacuare chirias
Ma gandeam la evacuare pentru a elibera spatiul de bunurile ramase. Mentionez ca in contract exista o clauza prin care se prevede ca locatorul isi va indestula creanta prin vanzarea bunurilor in caz de neplata a chiriei dar aceste bunuri sunt majoritatea deseuri. Multumesc!
Buna ziua!
O cooperativa mestesugareasca a incheiat un contract de inchiriere cu un SRL. Chiriasul a disparut, nu a platit chiria pe mai multe luni si nici nu a eliberat spatiul. Contractul e sub semnatura privata, a expirat in 30.04. 2015, iar contractul prevede ca poate fi reinnoit prin act aditional semnat de ambele parti, act care nu s-a incheiat. Intrebari:
1.Constituie contractul titlu executoriu pentru plata chiriilor? Dar pentru penalitati?
2. Pt evacuare se poate folosi procedura speciala prevazuta de art. 1033-art. 1038 CPC avand in vedere ca nu am notificat chiriasul cu 30 de zile inainte de expirarea contractului?Notificarea se poate face doar prin executor judecatoresc?