Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj cu un coproprietar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj cu un coproprietar decedat

Buna ziua!
O cooperativa mestesugareasca foloseste neintrerupt un teren din 1976, teren preluat ulterior de CAP si apoi restitutit prin legea fondului funciar urmasilor proprietarilor de drept ( 4 frati). La data restituirii unul din cei 4 frati era decedat. In 1993 cooperativa a cumparat terenul de la cei 3 frati ramasi in viata, dar cel de-al 4-lea, fiind decedat, a ramas coproprietar pt cota ce ii revenea.
Am dorit sa facem un proces pt uzucapiune dar ,datorita perioadei in care a fost preluat de CAP,nu este posibil.
Am putea face un partaj judiciar avand in vedere ca succesiunea celui de-al 4-lea frate nu e dezbatuta, iar mostenitorii pe care i-am contactat nu sunt interesati sa se complice cu dezbaterea ei datorita sumei mici care le-ar reveni pe teren fiind mai multi mostenitori? Sau ar exista o alta modalitate prin care i-am putea obliga sa dezbata succesiunea pt a putea ulterior cumpara terenul?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc!
Totusi este posibil partajul in conditiile in care nu toti coproprietarii sunt prezenti avand in vedere prevederile art. 684 alin 2 Cod Civil care prevede ca partajul facut fara participarea tuturor coproprietarilor este lovit de nulitate absoluta?