Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea funciara 247/2005 - intre ce ani trebuie sã se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea funciara 247/2005 - intre ce ani trebuie sã se încadreze actele doveditoare, 1945-1949?

Buna ziua;
Am 1 certificat fiscal din care reiese că strabunul meu avea in 1941 o suparafaţa de 42 HA.
Am alt certificat fiscal si un Certificat de Primarie, datate in 1948 din care reiese ca stabunul meu avea 30 ha.

Care act este luat in considerare? Suprafaţa deţinută in 1941 sau suparafaţa deţinută în 1948 ?

Stiu din lege ca suprafaţa se completeaza in favoarea solicitantului. (In plus se stie, ca in acei ani, pt a evita impozitele, adesea nu se declarau toate suprafetele)
Iata ce spune HG 890/2005 - regulamentul de aplicare a legii 247/2005:
Art. 9. - (1) Lucrările privind stabilirea dreptului de proprietate pentru foştii membri ai cooperativelor agricole de producţie şi pentru celelalte persoane prevăzute de lege se desfăşoară de comisiile comunale, orăşeneşti sau municipale, după caz, luându-se în considerare suprafaţa terenurilor aduse în cooperative, preluate de acestea în baza unor legi speciale, sau în orice alt mod de la membrii cooperatori. Suprafaţa adusă în cooperativă este cea care rezultă din actele de proprietate, cartea funciară, cadastru, cererile de înscriere în cooperativă, registrul agricol de la data intrării în cooperativă, evidenţele cooperativei sau din orice alte probe, inclusiv declaraţii ale martorilor.

(2) În baza prevederilor art. 23 şi 24 din Legea nr. 18/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, terenurile atribuite din intravilanul localităţilor pentru construcţia de locuinţe şi anexe gospodăreşti, se înscriu în proprietatea deţinătorilor actuali, în limita suprafeţelor primite în acest scop de la fostele cooperative agricole de producţie sau de la fostele consilii populare.
(3) Foştii proprietari sau moştenitorii acestora vor fi compensaţi cu o suprafaţă de teren echivalentă valoric din terenurile intravilane sau, în lipsă, extravilane, ce au aparţinut deţinătorilor prevăzuţi la alin. (1) sau ascendenţilor acestora, din rezerva comisiei locale sau, după caz, din terenul proprietate privată a comunei, oraşului sau a municipiului, acceptată de foştii proprietari sau de moştenitorii acestora.

Doar legea 10/2001 prevedea perioada 1945-1989, legile fondului funciar nu au facut niciodata aceasta distinctie. Este vorba de suprafetele de teren preluate de cooperative - CAP (ceea ce s-a intamplat intre 1959-1963). Dvs. trebuie sa dovediti ca terenul detinut de antecesorul dvs. a fost preluat de CAP, intrucat din 1941-1945 pana in 1959, terenul putea fi si instrainat, sub o forma oarecare. Nu toate terenurile pentru care Arhivele nationale/evidentele fiscale elibereaza dovada detinerii la un moment dat au fost preluate obligatoriu de stat (asa ceva ar fi realmente imposibil).
De asemenea, se va tine cont de faptul ca prima mare nationalizare a terenurilor a avut loc dupa recensamantul general agricol din 1948 (prin 1949-1950).
Kyandra a scris:

Iata ce spune HG 890/2005 - regulamentul de aplicare a legii 247/2005:
Art. 9. - (1) Lucrările privind stabilirea dreptului de proprietate pentru foştii membri ai cooperativelor agricole de producţie şi pentru celelalte persoane prevăzute de lege se desfăşoară de comisiile comunale, orăşeneşti sau municipale, după caz, luându-se în considerare suprafaţa terenurilor aduse în cooperative, preluate de acestea în baza unor legi speciale, sau în orice alt mod de la membrii cooperatori. Suprafaţa adusă în cooperativă este cea care rezultă din actele de proprietate, cartea funciară, cadastru, cererile de înscriere în cooperativă, registrul agricol de la data intrării în cooperativă, evidenţele cooperativei sau din orice alte probe, inclusiv declaraţii ale martorilor.

(2) În baza prevederilor art. 23 şi 24 din Legea nr. 18/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, terenurile atribuite din intravilanul localităţilor pentru construcţia de locuinţe şi anexe gospodăreşti, se înscriu în proprietatea deţinătorilor actuali, în limita suprafeţelor primite în acest scop de la fostele cooperative agricole de producţie sau de la fostele consilii populare.
(3) Foştii proprietari sau moştenitorii acestora vor fi compensaţi cu o suprafaţă de teren echivalentă valoric din terenurile intravilane sau, în lipsă, extravilane, ce au aparţinut deţinătorilor prevăzuţi la alin. (1) sau ascendenţilor acestora, din rezerva comisiei locale sau, după caz, din terenul proprietate privată a comunei, oraşului sau a municipiului, acceptată de foştii proprietari sau de moştenitorii acestora.

Doar legea 10/2001 prevedea perioada 1945-1989, legile fondului funciar nu au facut niciodata aceasta distinctie. Este vorba de suprafetele de teren preluate de cooperative - CAP (ceea ce s-a intamplat intre 1959-1963). Dvs. trebuie sa dovediti ca terenul detinut de antecesorul dvs. a fost preluat de CAP, intrucat din 1941-1945 pana in 1959, terenul putea fi si instrainat, sub o forma oarecare. Nu toate terenurile pentru care Arhivele nationale/evidentele fiscale elibereaza dovada detinerii la un moment dat au fost preluate obligatoriu de stat (asa ceva ar fi realmente imposibil).
De asemenea, se va tine cont de faptul ca prima mare nationalizare a terenurilor a avut loc dupa recensamantul general agricol din 1948 (prin 1949-1950).
CENTRUL MEDICAL PRAIN SRL, Alte profesii
Daca mama mea a depus cerere la primaria locala in 1990,ca sa-si obtina partea de teren mostenit de la tatal ei care a decedat in 1969-teren preluat de CAP IN 1963 SI DACA INTRE TIMPsi dansa a decedat dupa o suferinta de cativa ani-cauzata de cancer-noi,mostenitorii ei(ai ambilor nostri parinti)-il mai putem obtine acum?Se mai poate recurge acum ,cand terenul respectiv a fost preluat abuziv-cu titlu de proprietate -de unul din frati,LA SUCCESIUNEA dupa bunic,sau cum sa procedam?Multumim!
CENTRUL MEDICAL PRAIN SRL, Alte profesii
Daca mama dvs. a formulat cerere in baza legii 18/1991, trebuie sa se fi emis TP (fie doar pe numele dansei - daca dansa a figurat cu terenul ca membru cooperator, fie ca mostenitor al persoanei care a intrat cu terenul in CAP). Acest TP trebuia eliberat, conform legii, titularului, sub semnatura; daca titularul este decedat, TP se elibereaza in prezenta tuturor mostenitorilor. Acum, eu nu inteleg sub ce forma acel frate (al cui frate?) a preluat abuziv TP... Daca mama dvs. figura pe titlu, la succesiunea dansei trebuiau chemati, automat, toti mostenitorii dansei. Poate reveniti cu amanunte...