avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters367720

Activitate ContSters367720

Răspuns la discuția Drept de mostenire si abitatie
Din ceea ce ati scris :
- Nu trebuie sa reveniti in casa socrilor, nu investiti nimic caci este foarte probabil ca veti avea numai regrete.
- Dvoastra cu sotul si copiii sa inchiriati o casa (apartament) la o distanta apropiata si comoda de locurile de munca si de socrii si sa locuiti impreuna toti patru.
- Faceti vizite regulat socrilor, o mina de ajutor pentru menaj, pentru aprovizionare dar fiecare la casa lui.
- Casatoriti-va legal (faceti si nunta daca vreti) este important si pentru copii si pentru socrii (cred).
- Nimeni nu este nemuritor, iar timpul le aranjeaza
Curaj
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul Dvoastra.

Am dat telefon la OCPI Bucuresti si mi s-a spus ca un extras de carte funciara pentru informare mi se poate elibera in aceeasi zi contra o taxa de 100 lei. Perfect.

In ceea ce priveste copiile actelor de vanzare-cumparare ale apartamentului din Bucuresti sectorul 5 mi s-a spus de la OCPI ca nu pot obtine copiile.
Acestea le pot obtine de la notarul public instrumentator dar nu stiu cine este acest Notar.
Parintii mei si fratele nu vor sa-mi spuna numele lui.
Pe de alta parte, copie dupa acte se pastreaza si salveaza intr-un alt loc (dupa OCPI).

In aceste conditii Intrebarea mea este :
Dvoastra sinteti sigura ca pot obtine copiile actelor de vanzare-cumparare de la OCPI Biroul funciar al sectorului 5 ? Bineinteles ca voi plati taxele cerute.

Cu respect,
TheoRoma
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul Dvoastra.
Daca fratele meu a reusit sa vinda, este sigur ca parintii si-au dat acordul ca ei renunta la uzufruct !
Daca atac actul in fata Tribunalului probabil ca mi s-ar ridica exceptia lipsei calitatii procesuale active !!
Deci nu vad cum s-ar putea surpa actul.
Bineinteles ca intentia mea este ca acest apartament sa revina in patrimoniul parintilor.
Cu respect,
TheoRoma
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul Dvoastra.
Spuneti-mi va rog ce inseamna UNNPR ?
Cu respect,
TheoRoma
Pentru stabilirea adevarului si a justitiei, sint obligat sa depun o plangere (cu durere) impotriva parintilor si a fratelui meu (cu fosta lui sotie), care au semnat un act de vanzare-cumparare cu uzulfruct viager al apartamentului familial pentru suma de 30.000 de euros, apartamentul avind o valoare de 200.000 de euros.
Parintii si fratele mi-au confirmat ca pretul nu a fost platit si ei nu au avut niciodata intentia de a-l vinde. Mai mult ei mi-au confirmat ca au avut intentia de a-l scoate de la succesiune, deci sa nu-mi revina nimic in ziua cind ei nu vor mai fii.
Dupa doi ani de la semnatura acestui act, fratele meu (cu fosta lui sotie) au vindut apartamentul, au luat toti banii (multi in lichid) i-au scos din tara (fratele meu cu sotia lui locuiesc in Germania) au impartit banii si au divortat, sotia lui parasind domiciliul si cumparindu-si un alt apartament.
In aceasta schema cred ca notarii au fost complici : pentru prima vanzare nu au cerut extras de cont, nici daca fratele a adus banii in tara (locuieste definitiv in Germania si lucreaza acola din 1990) sau daca pretul este sincer si real.
Pentru a doua vanzare, multi bani au fost in lichid (i-am vazut la parinti) pretul evident fiind disproportionat de mic fata de valoarea apartamentului dar notarul a incheiat totusi actul.
Credeti ca parchetul poate deschide o ancheta, as dorii sa am o copie ale actelor de vanzare-cumparare si daca aceste acte pot fi anulate in fata tribunalului acum in timpul vietii lor ?
Cred ca sint infractiuni : declaratii false, uzaj de fals, pretul nu a fost platit (pentru prima vanzare), pretul este neserios si nesincer (pentru a doua vanzare), notarii au incheiat actele nerespectind dispozitiile legale.
Multumesc pentru raspuns



Cum pot obtine o copie al contractului de vanzare-cumparare cu uzufruct viager incheiat intre parintii mei si fratele meu in 2005 la Bucuresti ?