avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate ghion

Activitate ghion

Buna ziua, va rog foarte mult sa-mi raspundeti :Cum trebuie calculata corect pensia de limita de varsta,avand in vedere faptul ca; incepand cu 01.12.2000 am iesit la pensie de inv.gr 2 cu peste 25 ani munciti..S-au emis 2 decizii date de Casa de pensii,pe care le- am contestat.
In urma Hot Trib. Buc,ramasa definitiva si irev, Tribunalul a retinut ca la data de 01.12.2000 cuantumul pensiei in valoare de:4,936.883 lei;
-Anuleaza cele 2 decizii si obliga Casa sa emita o noua decizie care sa stabileasca drepturile cuvenite in raport cu salariul dedus de:15.847 rezultand la 01.12.200 pensia in cuantum de 4,936.883 lei:
-Obliga Casa sa plateasca diferentele dintre pensia incasata si cea cuvenita in cuantum de...;incapand cu 01.12.200. pana la 01.11.2003.
Casa emite noua decizie in 02.09.2004 din care rezulta ca:
- incepand cu data de:01.11.2003 pensia este in valoare de:6188963 lei;
-se vor plati diferentele dintre pensiile incasate si cele cuvenite in cuantum de....incepand cu data de:01.11.2003 pana la:01.10.2004.

Am primit o ALTA decizie in 27 sep2010 privind recalcularea pensiei de inv. cuprinzand perioada :10.12.1974 (data incadrarii si pana la 01.10.2004., decizie insotita de un buletin de calcul si in care am constatat ca Nu sunt luate in calcul:
-somajul, nici Ajt de incadrare din :01.01.1999- 27.091999;nici
-pensia de inv.incepand cu data de: 01.12.2000 - 01.04.2001; si nici
-valorile reale/cuvenite ale pensiilor de inv din perioada 01.04.2001 si pana la
01.10.2004, cele ptr. care Casa a platit diferentele.
Sunt trecute PENSIILE INCASATE,astfel ca punctajul mediu recalculat a scazut la 0,89538 pensie aferenta de 265 lei.Ptr.ca pesia de inv - care se afla in plata -era mai mare decat cea recalculata, a ramas in plata pensia cea mai mare.
Se specifica faptul ca: daca timp de 3 ani nu voi prezenta acte care sa modifice determinarea punctajului anual recalculat, acest punctaj ramane definitiv. (??) Nu am adus nici un alt act. . Asa ca:
1) Aceasta decizie a ramas definitiva ? E normal sa fie luata in calcul si la determinarea punctajului mediu anual pentru pensia de limita de varsta?

Data intrarii la pensie de limita de varsta a fost in 15.iun.2014. Deoarece Casa nu a facut acesta trecere(desi m-au asigurat ca o vor face) am solicitat trecerea in noiembrie 2015.
S-a emis decizia in 18 feb 2016 din care reiese ca : data inscrierii la pensie:01.12.2000 plata drepturilor se va face cu data de: 15.06.2014;stagiul total de cotizare:38ani si 28 zile; punctajul mediu 1,03015; pensie de 815 lei( mai mare ca cea de inv cu 35 lei;)Aceasta Decezie nu a fost initial insotita de buletinul de calcul, dar dupa 4 zile -la solicitarea mea- am primit si buletinul, constatand ca: este intocmai ca cel prezentat mai sus, in decizia din 27 sep 2010. Adica Nu s-au luat in calcul:
-somajul, nici Ajt de incadrare din :01.01.1999- 27.091999;nici
-pensia de inv.incepand cu data de: 01.12.2000 - 01.04.2001; si nici
-valorile reale/cuvenite ale pensiilor de inv din perioada 01.04.2001 si pana la
01.10.2004, cele ptr. care Casa a platit diferentele.Sunt trecute PENSIILE INCASATE de la aceea vreme.

Am depus o Contestatie in care am solicitat sa mi se acorde drepturile conform cu Adeverinta depusa care contine sporuriile , indemnizatiile, compensatiile etc, de la unitatea la care am lucrat, cat si somajul; ajt de incadrare si pensiile cuvenite de care am beneficiat in urma Sentintei date de TrIB. BUc ramasa devinitiva si irevocabila,cat si cele din decizia din 02.09.2004.
Mi s-a raspuns (verbal ) ca ''se va lua in calcul ultima decizie cea din 27. sept 2010 fara nici un fel de corectie in ceea ce priveste pensiile incasate ,cele care sunt trecutein prezent in acel buletin de calcul care insoteste Decizia, pentru ca am obtinut diferentele intre pensiile incasate si cele determinate si atata tot"
VA ROG MULT spuneti-mi ce e de facut? Sunt o persoana cu probleme de sanatate si nu imi mai doresc sa merg iar prin tribunale...(prima cauza mi-am sustinut-o singura) atunci eram mai tanara, acum imi e si mai greu,totusi exista argumente legale prin care sa ii determin sa treaca valorile pensiilor reale -si nu cele pe care incasate si ptr.care m-am judecat 4 ani,- in buletinul de calcul ptr determinarea punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta?
Va multumesc foarte mult! Astept cu nerabdare raspunsul dvoastra.
Cu stima.
G.ion
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa-mi raspundeti la intrebarea:Somajul si ajutorul de samaj de care am beneficiat in anul 1999 ,acestea sunt luate in calcul pentru determinarea punctajului pensiei de limita de varsta? Sau sunt considerate numai luni de vechime in munca?
Va multumesc foarte mult!
Buna seara, Am citit pe acest forum :''Dosar nr. 8538/3/2013 Tribunalul BUCUREŞTI | Lege5 Online
lege5.ro/dosar/geydinrvga3f6my/8538-3-2013-tribunalul-bucuresti
27 feb. 2013 - Document: Hotarâre numarul 6293/2013 din data 13.12.2013 ... Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării din data 06.12.2013.''

Doresc sa vad continutul dosarului si nu il gasesc la Tribunal nici dupa numar , nici dupa data. Poate il aveti salvat dvoastra. Mi-ar fi de real folos sa cunosc Motivarea pe larg din acest dosar.( Si eu sufar de Glaucom . dioptrii +6,50 si 4,50 .) Cu deosebita Stima.
Gh.Ion
Multumesc foarte mult! Am formulat o Contestatie la Comisia Superioara. MAi dureaza cel putin 40 de zile pana cand voi primi raspunsul lor. Daca raspunsul Comisiei superioare este negativ, Ce ar trebui sa fac mai departe? Sa ma adresez Curtii de Apel formuland o cerere de anulare a actului administrativ( certificatul de handicap) emis de Comisia locala din care reiese ca NU ma incadrez in nici un grad dde handicap?
Multumesc pentru raspunsul dvoastra. Criteriile de incadrare in grad de handicap cu modificaricarile ulterioare,din punctul meu de vedere nu ar fi trebuit sa ma afecteze.Aceleasi Criterii au stat la baza incadrarii in grad de handicap si in anul 2008 cat si in anul 2011. Afectiunile Ireversibile de care sufar cu toate tratamentele noi aparute, ele nu pot intra in regresie.. Ele raman aceleasi. Eventual, aceste tratamente pot determina ca afectiunile respective sa nu progrese rapid sau sa ramana in stadiul anterior - cazul cel mai fericit.
Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie: Am fost incadrat intr-un grad de handicap 2 accentuat, revizuibil anual ,cu toate ca sufar de trei afectiune ireversibile. Am beneficiat de acest grad de handicap timp de trei ani, apoi mi s-a retras gradul de handicap accentuat,fiind incadrat in grad 3 mediu.Anul acesta mi s-a retras si acest grad. 3 mediu de handicap, astfel ca in prezent nu sunt incadrat in nici un grad de handicap.
Am formulat o Contestatie la Comisia Locala si la Comisia Superioara, Inca nu am primit raspuns.
Doresc sa deschid un proces in contencios administrativ in cazul in care voi primi un raspuns negativ de la Comisia Superioara a persoanelor adulte cu handicap. In acest caz am nevoie de un avocat . Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.