avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1792 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters368055

Activitate ContSters368055

buna ziua
daca am un credit pe firma pt care este ipoteca rang 1 pe apartament, daca majorez linia de credit cu inca 50.000 ron am inteles ca tb facut ctr de ip pt suma majorata?
la notar se poate act aditional la ctr de ipoteca intial( pt costuri mai mici) sau ctr de ipoteca rang subsecvent? UNii notari refuza act aditional , ca trebuie fac un nou ctr de ip pe suma totala. Dar de ce sa mai platesc taxe notariale inca o data?
Care e diferenta /problema in a se face act aditional?

multumesc


multumesc,
Discuție Partaj credit
Buna ziua,
Am un apartament cu sotul cumparat cu o luna inainte de casatorie,cota 1/2 pt fiecare.
Acest apartament a fost cumparat prin credit de nevoi personale (nu ipotecar), contractat tot inainte de a ne casatori, unde eu sunt debitor , iar sotul co-debitor. Creditul a fost contractat tocmai pt a ne cumpara acest apartament.
Avand in vedere ca suntem in divort ( in scurt timp iese sentinta- facut amiabil la notar), urmeaza a se perfecta si partajul.
Apartamentul este evaluat pe piata la circa 160.000 ron
Soldul creditului este 204.000 ron ( credit acordat in franci elvetieni ).
Atata timp cat apartamentul care e proprietate proprie a fiecaruia dintre noi si care nu e supus masei partajabile, doresc a afla cum se poate imparti pasivul, adica creditul atata timp cat nu avem activ, la urma urmei
Avand in vedere calitatea mea de functionar bancar, am contractat creditul in conditii preferentiale la acel moment, doar ca eu am platit intotdeauna acel credit din salariul meu, sotul neavand pe hartie niciodata salariul net cat era valoarea ratei. Prin urmare , am convenit cu sotul ca la partaj sa imi cedeze mie jumatatea lui de apartament cu conditia de a prelua eu singura creditul in continuare.
Nu as vrea insa, sa ies prejudiciata in sensul ca sulta care i s-ar cuveni ar fi de 80.000 ron(1/2 apartament), iar jumatatea de credit 102.000 ron, deci e o diferenta de - 20.000 ron care ar tb sa si-o asume.
Instanta poate dispune , in vreun fel ,fortat ca sa plateasca si el din credit? De apartament se poate "lega" instanta sau sub nici o forma nu atata timp cat cotele sunt clar stabilite?
Eu am dovezi clare, dovedite cu extras de cont bancar ca in permanenta am platit rata din salariul meu.
Nu as vrea sa ma duc pe partaj amiabil la notar si intr-un final sa pierd tot eu si in plus si cu un copil in intretinere si el sa scape basma curata. Creditul e garantat de imobilul parintilor mei. Cum e mai bine sa procedez?
multumesc mult,
Răspuns la discuția partaj credit
datoria e comuna dna avocat chiar daca nu sunt parte in contract? Tb declarat in caz de partaj? E vreo problema daca nu se declara la notar acest credit, pt ca divortam amiabil la notar. DACA nu se declara acest credit si sotul nu mai plateste, totusi sotia e trasa la raspundere?
multumesc
Răspuns la discuția partaj credit
si daca sotul nu mai plateste? se indreapta banca asupra mea?
Discuție divort
Buna seara
expun urmatoarea speta: un imobil cumparat inainte de casatorie 50-%0% de soti => nu face obiectul partajului in caz de divort.
Creditul la banca e mai mare in sold decat valoarea acestui apartament, sotul e codebitor, sotia titutar. Instanta decide ca jumatate din credit sa fie suportat de unul din soti si cealalta jumatate de celalalt sot prin plata a 1/2 din rata unara de fiecare separat in parte?
Daca sotul pararseste tara si lucreaza in strainatate si nu mai plateste rata, cum il poate obliga instanta sau executa sa vanda jumtatatea lui de apartament? Se poate asa ceva sau fiind bun propriu nu e permis?
multumesc anticipat,
Discuție partaj credit
Buna ziua
un credit de nevoi personale far ipoteca luat in timpul casatoriei de la o banca, unde sotia nu a semnat deloc contractul, ce implicatii juridice are pt sotie daca sotul nu mai plateste rate.Se poate indrepta asupra ei chiar daca nu a semnat?
Acets credit tb declarat la notar daca se face partajul sau nu e necesar? fiindca e luat doar de unul dintre soti.
multumesc
Discuție Partaj credit
Buna seara
va rog tare mult a ma indruma in urmatoarea situatie:
Sunt cu sotul in curs de divort, inca nedepuse actele la notar, urmand perfectarea actelor in scurt timp.
Cum se face partajarea creditului contractat la banca?
Noi dorim ca acest credit sa fie preluat de mine in continuare pe perioada ramasa,insa sotul isi va ceda partea de 1/2 din apartament ( e 1/2 pt ambii dintre noi fiind cumparat inainte de casatorie). Am inteles de la notar ca e nevoie de acordul bancii pt partajrea lui. Exact ce tb sa scrie acea adresa emisa de banca.
Avand in vedere ca la banca unde este creditul(sotul codebitor) sunt la limita privind gradul de indatorare de una singura , insa am posibilitatea refinantarii lui de la alta banca , lucrand in acest domeniu, credit luat singura, ulterior sentintei de divort.
In acest caz, cum se poate stipula in ctr de partaj ca de fapt eu am creditul la banca X in sold ,dar el va fi preluat de banca Y?
Voi obtine o notificare de aprobare in acest sens. E suficienta notarului aceasta aprobare a creditului in care eu sunt singurul debitor ?