avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate gambino90

Activitate gambino90

asta cred ca se si cerceteaza...Asa cum a spus si politistul, pana la proba contrarie se prezuma ca proprietarul (cel de pe carte/talon) a adus-o in mod legal cu actele de provenienta originale iar in tara a fost radiata si trimise numerele originale inapoi in Olanda ulterior intocmindu-i documentatia si numerele false tot de Olanda, prin urmare masina figureaza ca radiata de la data la care a fost radiata in Romania. Nu stiu ce urmeaza, va rog , am nevoie de sfaturi.
De curand am condus un autovehicul neinmatriculat fara sa stiu, dar cu acte aparent originale/legale. Asta am aflat la un control de rutina al politiei Ilfov, care s-a soldat cu un dosar penal in rem pt ca actele masinii erau false. Mentionez ca nu sunt proprietar sau posesor al masinii, adevaratul posesor al masinii se afla in dreapta, nici el nestiind despre starea ilegala a masinii si el la randul lui a declarat in calitate de martor mentionand atat el, cat si eu pe adevaratul proprietar de la care a luat-o(cel de pe carte si talon). La sectia de politie am dat declaratie in care am mentionat toate cele conforme cu realitatea, unde am si semnat in calitate de martor, dar totodata sunt si faptuitor avand in vedere ca urmarirea penala s-a inceput in rem. Permisul mi-a fost retinut pana la finalizarea cercetaorilor cu dovada de circulatie fara a primi amenda.
Intrebare: se poate extinde urmarirea penala si asupra mea tinand cont ca acum s-a inceput in rem? Pot beneficia de institutia renuntarii la urmarirea penala avand in vedere ca nu am stiut despre ilegalitatea actelor? Mentionez ca actele erau pe Olanda.
nu e vorba despre nici un cristalin sau vreun aparat folosit de la clinica privata...a fost o operatie cu laser, cert este ca nu s-a inlocuit nimic, acea operatie despre care vorbiti dvs e mult mic costul, undeva la 800-900. Pe factura scrie ...operatie glaucom
CMR e o mizerie....nimeni nu raspune nimanui
am avut bilet de trimitere pt spitalul de stat, dr spunand ca nu poate efectua operatia daca nu achit 2750 la o anume clinica privata, desi copilul benficiaza de sv medicale gratuie. Nu am semnat nimic, doar ca dr respectiv presteaza servicii si in cadrul clinicii la care am platit/
sunt in urmatoarea problema: copilul meu (are 4 luni) a fost diagnosticat cu glaucom, medicul de familie mi-a emis o trimitere medicala la spitalul de oftalmologie. Aici la spitalul de stat dr., caruia ia fost repartizat cazul, mi-a spus ca trebuie sa achit inainte o taxa de 2750 la o clinica privata, desi a fost operat in incinta spritalului de stat si fara macar sa se foloseasca de vreun aparat de la clinica privata. Pur si simplu, am platit la o clinica privata, dar coplilul a beneficiat de servicii medicale de stat gratuit...Care e incadrarea legala a faptei comise de doctor? Ce trebuie sa fac, cu cine sa vorbesc?
Răspuns la discuția poprire
poprirea asupra sumei in discutie este diferita de executarea silita instituita asupra aceleiasi sume sau sunt similare?
Discuție poprire
Salut! un unchi de al meu a contractat un card de cumparaturi, acum ceva timp, pe care nu l-a achitat, incepand sa plateasca de 5 luni incoace cate 100 RON. Destinul a facut ca el sa se imbolnaveasca de cancer si sa se pensioneze(varsta:54 de ani). Fiind pensionat inainte de termn si pe caz de boala ,i se poate pune poprire pe pensia pe care o primeste in valoare de 450 de lei? Va intreb, deoarece ofiterul de credite de la instiutia ce a preluat creanta de la BRD, spune ca i se poate pune poprire pana la 50% din pensia de 450 de lei. Mentionez ca nu are alte bunuri/conturi pe numele sau. Ce se intampla daca dosarul ajunge in instanta/poate ajunge in instanta, care va fi decizia instantei? Multumesc anticipat!!!