Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire

Salut! un unchi de al meu a contractat un card de cumparaturi, acum ceva timp, pe care nu l-a achitat, incepand sa plateasca de 5 luni incoace cate 100 RON. Destinul a facut ca el sa se imbolnaveasca de cancer si sa se pensioneze(varsta:54 de ani). Fiind pensionat inainte de termn si pe caz de boala ,i se poate pune poprire pe pensia pe care o primeste in valoare de 450 de lei? Va intreb, deoarece ofiterul de credite de la instiutia ce a preluat creanta de la BRD, spune ca i se poate pune poprire pana la 50% din pensia de 450 de lei. Mentionez ca nu are alte bunuri/conturi pe numele sau. Ce se intampla daca dosarul ajunge in instanta/poate ajunge in instanta, care va fi decizia instantei? Multumesc anticipat!!!
se poate pune poprire , insa nicidecum cat i s-a zis, ci pe 1/3 din ce depaseste 1/2 din salariul minim net pe ec.
adica i se poate retine maxim 20.5 lei.
777/2=388.5-450=61.5/3=20.5 lei
poprirea asupra sumei in discutie este diferita de executarea silita instituita asupra aceleiasi sume sau sunt similare?
Poprirea e o formă a executării silite.