Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... RATE BANCI neplatite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

RATE BANCI neplatite

Buna ziua
Ce poate sa faca o persoana care are un credit pentru un apartament din 2005. Acea persoana, de 4 ani este pensionara pe caz de boala cu o pensie de 450 lei. Banca a vandut zilele astea apartamentul, dar a mai ramas de plata o suma de 10000 de euro. Din cate am inteles banca ii va pune oprire pe 1/4 din pensie?
Poprirea va fi de 1/3, iar pt ca pensia e mai mica decat salariul minim net pe ec, poprirea se pune pe ce depaseste jumatate din salariul minim net.
pe scurt, i se va retine 29 de lei.
daca mai are si alte bunuri, pot fi si ele vandute in cadrul executarii silite.