avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Activitate roller1812

Activitate roller1812

Răspuns la discuția Contract aditional pentru curs
Aceasta companie este una care santajeaza si intimideaza angajatii, ma tem ca voi fi fortat sa semnez acel act. Nu am incredere in sistemul juridic si nu vreau sa ajung acolo impotriva lor, pentru ca este vorba de o companie care are multi bani si eu sunt doar un om de rand care nu isi permite cheltuieli de judecata mari.
Buna ziua,

Am fost angajat pe perioada determinata de trei luni la o companie.
Am decis sa nu imi prelungesc contractul cu dansii.
Pe parcursul acestor trei luni (cu vreo 2 saptamani inainte de incheierea contractului) am facut un curs de doua zile la o firma de consultanta, fiind trimis de catre companie. Acum, dupa ce am comunicat ca nu voi mai continua in cadrul companiei (contractul s-a terminat, nu am demisionat) am fost anuntat ca va trebui sa semnez un act aditional cum ca voi achita costurile acestui curs la care am fost pe perioada cat am fost angajat.

Mentionez ca in contractul meu de munca pe perioada de 3 luni scrie ca daca contractul inceteaza inainte de 3 ani va trebui sa platesc contravaloarea scolarizarii.

Mi s-a spus ca pe baza acestei clauze va trebui sa semnez actul aditional si sa platesc banii.

Este legal asa ceva?
Daca sunt obligat, de ce mai trebuie sa semnez?
Este valida aceasta clauza din contract care spune "daca contractul inceteaza inainte de 3 ani", cand contractul in sine este pe o perioada de 3 luni?
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un teren de la proprietarul sau. Acesta detine 12 ari intravilan cu 2 constructii pe el: o casa de locuit si o anexa (bucatarie de vara cu un garaj alipit de ea). Proprietarul doreste sa vanda 6 din cei 12 ari. Pe acesti 6 ari care sunt de vanzare se afla bucataria de vara si garajul.

Bucataria de vara este intabulata ca anexa, garajul nu este intabulat deloc.

Dupa ce proprietarul actual va face dezmembrarea terenului as dori sa transform bucataria de vara si garajul in spatiu de locuit.

Care este procedura prin care se poate schimba destinatia anexei in locuinta?
As vrea ca impreuna cu bucataria sa intabulez si acel garaj ca spatiu de locuit (cele 2 se afla sub acelasi acoperis).

Se poate realiza ce doresc eu din punct de vedere legal? (desigur, dupa dezmembrarea terenului si cumpararea lui de catre mine)
Răspuns la discuția Pensionare
Multumesc.
Răspuns la discuția Pensionare
16 iunie 1960
Discuție Pensionare
Buna ziua,

As dori sa va intreb despre conditiile de pensionare pentru mama mea.
Dansa are 55 de ani, 36 de ani lucrati si a crescut 3 copii.

Care ar fi varsta minima de pensionare normala sau anticipata(chiar si cu penalizare)?
Beneficiaza de reducerea varstei de pensionare din cauza copiilor?