Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract aditional pentru curs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract aditional pentru curs

Buna ziua,

Am fost angajat pe perioada determinata de trei luni la o companie.
Am decis sa nu imi prelungesc contractul cu dansii.
Pe parcursul acestor trei luni (cu vreo 2 saptamani inainte de incheierea contractului) am facut un curs de doua zile la o firma de consultanta, fiind trimis de catre companie. Acum, dupa ce am comunicat ca nu voi mai continua in cadrul companiei (contractul s-a terminat, nu am demisionat) am fost anuntat ca va trebui sa semnez un act aditional cum ca voi achita costurile acestui curs la care am fost pe perioada cat am fost angajat.

Mentionez ca in contractul meu de munca pe perioada de 3 luni scrie ca daca contractul inceteaza inainte de 3 ani va trebui sa platesc contravaloarea scolarizarii.

Mi s-a spus ca pe baza acestei clauze va trebui sa semnez actul aditional si sa platesc banii.

Este legal asa ceva?
Daca sunt obligat, de ce mai trebuie sa semnez?
Este valida aceasta clauza din contract care spune "daca contractul inceteaza inainte de 3 ani", cand contractul in sine este pe o perioada de 3 luni?
Este o aberatie acea clauza ... avand in vedere durata c.i.m.

Trebuiau sa incheie actul aditional cu clauza de formare profesionala inainte de a va trimite la curs si nu dupa ce i-ati anunta ca nu mai doriti continuarea colaborarii cu ei.
Aceasta companie este una care santajeaza si intimideaza angajatii, ma tem ca voi fi fortat sa semnez acel act. Nu am incredere in sistemul juridic si nu vreau sa ajung acolo impotriva lor, pentru ca este vorba de o companie care are multi bani si eu sunt doar un om de rand care nu isi permite cheltuieli de judecata mari.
Cu astfel de prejudecati , nu aveti decat sa faceti ce va spun ei. :(