avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate ally1989

Activitate ally1989

Buna. Parintii mei,divortati de foarte multi ani doresc sa imi lasa mie (al 3 lea copil) casa parinteasca. Tata doreste sa puna clauze de ingrijire,inmormantare si intrare in drepturi dupa decesul lui deoarece el inca locuieste acolo,mama nu.Mama nu vrea sa puna nici un fel de clauza. Mentionez ca pentru casa asta nu au facut partajul.
Imi explicati,va rog,care este procedura in cazul acesta? Contactez un notar? Care sunt actele necesare?
Multumesc.
Buna ziua.
Mama mea a depus in oct 2016 dosarul pt pensie anticipata avand toate conditiile indeplinite(varsta si anii de cotizare).
Decizia suspenda pensia conform art 114 din legea 263/2010 alin 1 lit b pentru situatiile prevazute la articolul 6 alin 1 punct I,II sau IV.Ce inseamna asta?
Mentioneaz ca mama este recasatorita in italia iar la dosar are depus atat actul de divort cat si cel de casatorie.In italia nu realizeaza venituri din munca prestata.
Multumesc.
Inteleg ca aceasta forma de casatorie e ca un contract prenuptial;pentru bunurile dobandite pana la incheierea casatoriei(si chiar si in caz de deces?)are drept doar detinatorul acestora.Daca mama mea va cumpara acest imobil pe numele ei atunci cand se va pune problema unui divort sau un eventual deces sa inteleg ca actualul sot si urmasii acestuia nu vor avea nici un drept asupra proprietatii?dar acel contract este inregistrat doar in Italia.In Romania in momentul in care va incheia contractul de vanzare-cumparare nu trebuie sa prezinte o dovada a casatoriei in aceasta forma?sau sa fie si el prezent pentru a semna o eventuala conventie matrimoniala?insist deoarece nu ne este clar ce lege se aplica in cazul asta.
va multumesc inca o data.
Buna ziua.
Mama mea,recasatorita In Italia cu un cetatean italian prin "separazione dei beni", avand si dubla cetatenie doreste sa cumpere un imobil pe teritoriul Romaniei.Ea doreste sa cumpere acest imobil pe numele ei iar cetateanul italian si urmasii lui sa nu aiba nici un drept asupra imobilului.Precizez ca cetateanul italian este de acord cu acest lucru iar certificatul lor de casatorie nu este inregistrat in Romania.
In acest caz,cum se procedeaza?Care sunt formalitatile?Este nevoie obligatoriu de prezenta lui?
Puteti sa imi explicati ce inseamna casatoria prin "separazione dei beni"?
Va rog un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc frumos.
Buna ziua.Impozitul pe venitul obtinut din chirii este datoria chiriasului sau a proprietarului?
Sunt in postura de chrias iar in momentul de fata mi se cere sa platesc acest impozit pe care eu il consider de datoria proprietarului avand in vedere ca eu deja platesc o chirie lunara.Va rog sa imi dati un raspuns.Mentionez ca legat de acest lucru nu este nimic mentionat pe "contractul"incheiat intre parti.
Va multumesc.