avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters369458

Activitate ContSters369458

Am de incasat de la un debitor suma de 5.000 euro prin sentinta definitiva. Acesta doreste sa imi plateasca suma in transe, modalitate cu care eu nu sunt de acord. Nu s-a ajuns la executare silita inca, dar in situatia data daca s-ar ajunge, nu creditorul este acela care stabileste modalitatea de incasare a banilor?
Ce se intampla in situatia in care creditorul, totusi, in mod fortat, imi trimite in cont o prima transa de bani stabilita de el?
Pot sa ii returnez suma in contul acestuia pe motiv ca nu sunt de acord cu plata esalonata in transe?
Multumesc
Discuție apel
Instanta a solutionat un proces civil care poate fi atacat cu apel. Partea care solicita apelul este nemultumita de decizia primei instante, in schimb cealalta parte o accepta ca atare.
Ce se intampla daca partea multumita de decizie nu se prezinta la apel si nici nu solicita judecarea cauzei in lipsa?
Ce se intampla in ceea ce priveste taxele judiciare de achitat? In sarcina cui cad?
Atribuirea definitiva a unui imobil partajat se face dupa achitarea sultei la termenul stabilit de instanta sau dupa ce hotararea ramane definitiva?
Trebuie solicitat instantei ca atribuirea sa se faca doar dupa plata sultei?
Este necesar ca partajul sa fie mentionat in CF pana la plata sultei?
Va rog specificati si articolul legislativ.
cu multumiri
Discuție apel
Este obligatorie sau facultativa angajarea unui avocat in apel?
Multumesc celor care raspund
1.As dori sa stiu care este termenul limita pentru depunerea unor înscrisuri intr-un proces aflat pe rol?
2.Intr-un proces de partaj in care am solicitat dovada existentei disponibilului necasar platii sultei, reprezentanta paratului imi spune ca nu exista nici o referire legala legata de acest aspect. In acest caz pot solicita printr-o cerere, chemarea in garantie a tatalui acestuia care dispune de disponibilul respectiv?
Multumiri pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția mostenire
Tata a murit dupa bunici si nu s-a dezbatut mostenirea. Mama are deci dreptul la 1/2 plus 2/8 din mostenire?
Discuție mostenire
Cum se imparte averea bunicilor decedati, in conditiile in care tatal meu nu mai traieste, ci doar mama, sora mea si cu mine, ca singurii mostenitori?
La succesiunea facuta dupa tatal meu, mama avea 1/2 plus 2/8 parte, iar sora mea si cu mine, fiecare 3/8 parte. Dupa cotele de 2/8 respectiv 3/8*2 se imparte mostenirea dupa bunici sau ea se imparte in cora de 1/2 doar intre noi nepotii?
Răspuns la discuția Martor expert
Multumesc mult pentru sfaturi. Pertinente si foarte logice, ca de obicei.
Răspuns la discuția Martor expert
adica o contraexpertiza?
Discuție Martor expert
La una dintre pozitiile dintr-o expertiza tehnica s-a comis o eroare pe care nu am sesizat-o decat dupa ce raportul de expertiza a fost depus. Raportul de expertiza a fost semnat de expertul principal si de cei doi experti - parte ai partilor, fara ca niciunul dintre ei sa sesizeze la timpul portivit eroarea.
Pot cere ca martori cei doi experti parte, tinand cont de faptul ca expertul principal nu vrea sa corecteze greseala?
Multumesc