Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Probe si chemarea in garantie tert
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Probe si chemarea in garantie tert

1.As dori sa stiu care este termenul limita pentru depunerea unor înscrisuri intr-un proces aflat pe rol?
2.Intr-un proces de partaj in care am solicitat dovada existentei disponibilului necasar platii sultei, reprezentanta paratului imi spune ca nu exista nici o referire legala legata de acest aspect. In acest caz pot solicita printr-o cerere, chemarea in garantie a tatalui acestuia care dispune de disponibilul respectiv?
Multumiri pentru raspunsuri!
In nici un caz nu poate fi chemata o alta persoana pentru a plati sulta paratului. Nu este necesar sa se faca dovada posibilitatii de plata in timpul procesului, este suficient sa sustineti verbal ca exista aceasta disponibilitate.
Depunerea inscrisurilor trebuie facuta in termenul fixat de instanta, sau pana la concluziile pe fondul cauzei.Nu poate fi chemat in garantie tatal ptr.plata sultei,este suficient sa indicati locul de munca al sotului.