avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate FDI

Activitate FDI

Multumesc, dar nu regasesc in Revisal detasarea in afara tarii la acelasi angajator. Referitor la salariul minim am inteles din lege ca trebuie platite salariile din respectivele tari, dar cum trec acest lucru in statul(softul de salarii) in care eu am salariul de baza din Romania si mai trebuie sa adaug inca doua salarii. Cum rasplatesc un salariat cu 5 ani vechime si unul cu sase luni(care confrorm cim au salarii brute diferite in functie de vechime si experienta, respectiv 2500 ron si 5000 ron brut) dar pentru care in tarile respective va trebui sa platesc salariul minim de acolo.
Buna ziua,

1.Salariat trimis 3 saptamani in Germania, apoi 1 saptamana in Olanda, angajatorul are contract de prestari servicii cu un client care este din UK. Cum se va proceda cu salariul minim din tarile respective? se va trimite Revisalul de doua ori daca stim perioadele de detasare ? Functioneaza in Revisal acest tip de detasare? Cum se va evidentia in stat cele 2 salarii + salariul de baza din contract? Multumesc!
Buna ziua,

Cum se procedeaza daca am salariati romani care lucreaza in diverse tari din UE, per proiecte de cate 5 sau sase saptamani?
De ex am 4 salariati care lucreaza in Germania 6 saptamani si salariu in RO 3000 lei si 3500(de incadrare) cum ii platesc? Stau 3 saptamani acasa apoi vor pleca 5 saptmani sa lucreze in Franta. Concediul anual cum il voi calcula?Am inteles ca exista o prevedere legala in acest sens(salariu min in tara in care vor lucra trebuie acordat potrivit acelei tari?) , care este legea?
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Angajare cetatean turc
Va multumesc frumos
Buna ziua,
1.Am dori sa angajam un cetatean turc, casatorit cu o romanca, care are permis de sedere temporara pana in 2017.Din cate inteleg eu din Ord. 25/2014 nu ar mai fi nevoie de aviz de angajare corect?
2.Noi trimitem personalul calificat la lucrari in diverse tari europene si pentru aceasta obtinem formularul A101, pentru el cum vom putea face acest lucru?
Multumesc.