Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim UE angajat firma Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim UE angajat firma Romania

Buna ziua,

Cum se procedeaza daca am salariati romani care lucreaza in diverse tari din UE, per proiecte de cate 5 sau sase saptamani?
De ex am 4 salariati care lucreaza in Germania 6 saptamani si salariu in RO 3000 lei si 3500(de incadrare) cum ii platesc? Stau 3 saptamani acasa apoi vor pleca 5 saptmani sa lucreze in Franta. Concediul anual cum il voi calcula?Am inteles ca exista o prevedere legala in acest sens(salariu min in tara in care vor lucra trebuie acordat potrivit acelei tari?) , care este legea?
Multumesc frumos
1. Directiva privind detasarea lucratorilor 96/71/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 16 decembrie 1996 prevede ca, in materie de salariu minim, conditiile de munca si de incadrare in munca garantate lucratorilor detasati sunt stabilite prin reglementarea statului membru gazda si/sau, in sectorul constructiilor, prin conventii colective declarate de generala aplicare in statul membru gazda.

2. Legea nr. 344/2006 privind detașarea salariaților în cadrul prestării de servicii transnaționale
Art.3
(1) În sensul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
.....
c) salariu minim - salariul minim aplicabil pe teritoriul României pentru salariatul detaşat pe teritoriul României, respectiv salariul minim aplicabil pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al Spaţiului Economic European sau pe teritoriul Confederaţiei Elveţiene, pentru salariatul detaşat de pe teritoriul României;
....