Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare in UE la acelasi angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare in UE la acelasi angajator

Buna ziua,

1.Salariat trimis 3 saptamani in Germania, apoi 1 saptamana in Olanda, angajatorul are contract de prestari servicii cu un client care este din UK. Cum se va proceda cu salariul minim din tarile respective? se va trimite Revisalul de doua ori daca stim perioadele de detasare ? Functioneaza in Revisal acest tip de detasare? Cum se va evidentia in stat cele 2 salarii + salariul de baza din contract? Multumesc!
Cand este detasat in germania i se va acorda salariul minim din Germania, iar cand este detasat in Olanda i se va acorda salariiul minim din aceasta tara.

Revisal-ul se va transmite de doua ori : o data pentru detasarea in Germania si o data pentru cea din Olanda.
Multumesc, dar nu regasesc in Revisal detasarea in afara tarii la acelasi angajator. Referitor la salariul minim am inteles din lege ca trebuie platite salariile din respectivele tari, dar cum trec acest lucru in statul(softul de salarii) in care eu am salariul de baza din Romania si mai trebuie sa adaug inca doua salarii. Cum rasplatesc un salariat cu 5 ani vechime si unul cu sase luni(care confrorm cim au salarii brute diferite in functie de vechime si experienta, respectiv 2500 ron si 5000 ron brut) dar pentru care in tarile respective va trebui sa platesc salariul minim de acolo.
Nu are cum sa fie acelasi angajator si in afara tarii ... citez : "..angajatorul are contract de prestari servicii cu un client care este din UK. ...."

Detasarea trebuie sa se faca la clientul din UK , dar va presta activitatea in Germania si Olanda.