Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna, in revisal se opereaza detasarea si obligatoriu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna, in revisal se opereaza detasarea si obligatoriu si suspendare ...

Buna, in revisal se opereaza detasarea si obligatoriu si suspendare cim, cand un angajat este detasat in interesul serviciului ( în cadrul aceluiaşi ordonator principal de credite)? multumesc.
Se operează doar detașarea.
Buna ziua!
As avea si eu o intrebare, va rog, legat de detasare.
Atunci cand o societare din RO, care in baza unui contract de prestari servicii, trimite la un clinent din UE, pentru 10 zile sa zicem, 10 angajati, in vederea montarii unei instalatii, cum inregistram aceasta in Revisal?
Precizez ca angajatii raman cu toate drepturile in tara (vor avea si formular A1), la angajatorul din RO.

Se inregistreaza in Revisal doar detasarea si atat? (adica fara suspendare?)
Doar firma din UE/ CUI-ul/ tara si data inceput/sfarsit detasare?

Multumesc!
Geri2021, utilizator
Se inregistreaza in Revisal doar detasarea .

Se completeaza in aplicatie:
-denumire angajator la care se detaseaza
-CUI angajator la care se detaseaza
- Tara angajator la care se detaseaza

-data inceput detasare
-data sfarsit detasare
Am inteles.
Iar faptul ca trebuie sa fie platiti cu cel putin salariul minim din tara respectiva, poate sa rezulte din salariul de baza din cim + indemnizatia de detasare de 85 eur/zi (drumul, cazarea si masa asigurate deja de firma) ?

Multumesc frumos!
Nu ... salariul minim este aparte de cheltuielile de detasare.