avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate franciscb

Activitate franciscb

Buna seara. Azi sotia a fost anunta de catre banca Bxy ca i s-a facut "poprire" pe salariu .... Se prezinta la banca Bxy, i se comunica ca ANAF a instituit poprirea pe o suma de 90 ron, neputand sa comunice motivele. I se comunica sa se prezinte la ANAF (C.A. Rosetti-Bucuresti). Ajunge acolo, si i se zice doar verbal, fara a i se da vreo dovada IN SCRIS, ca "in anul 2013/2014 ANAF a platiti din greseala de 2 ori suma de 90 Ron pentru alocatie copil" (adica din 2013/2014 ANAF nu a sesizat si nu a anuntat contribuabilul). I se cere sa se prezinte la ANAF/DJASPC din strada Ion Campineanu-Bucuresti "pentru a lamurii situatia / respectiv <<chiar daca platiti, deblocarea contului se va face abia dupa 10 zile lucratoare >>. Adica, nu ai dreptul la salariul de la firma XY pentru ca ANAF are chef sa faca misto de tine? Nici sa platesti greseala lor nu poti pentru ca ai salariul blocat??!!
VREAU SI EU UN RASPUNS DIN PARTEA UNUI AVOCAT: CU CE DREPT POATE ANAF SA ITI BLOCHEZE CONTUL DE SALARII FARA NOTIFICARE SI SA TE OBLIGE SA REPARI TU O GRESEALA A LOR DUPA 5 ANI???
Buna seara,

Va adresez o intrebare: pe ce baza legala (apeluri telefonice inregistrate/SMS etc) se poate depune o plangere/sesizare impotriva unei persoane?

Situatia se prezinta astfel: In urma unui anunt dat pe internet, pe un binecunoscut site de vanzari, pentru vanzarea unei locuinte, s-au prezentat mai multe persoane pentru vizionare, fiecare cu ofertele de pret,conditii proprii.
Printre acestia s-a strecurat si o agentie imobiliara, desi in anuntul postat pe site-ul respectiv era specificat express "FARA agentii imobiliare etc".
Agentia a venit cu vreo doua persoane + clientul, cu sotia etc.
In urma vizionarii, clientul era ferm hotarat ca apartamentul va fi al lui, vroia sa ii confirm ca ii vand lui, ca ne vedem maine la notar, etc.(desi i-am explicat ca decizia o sa o iau abia dupa toate vizionariile etc.).
In aceasi seara am anuntat agentia ca nu s-a acceptat oferta clientului lor - mi-au cerut sa anunt pe ei si nu pe client. A doua zi "clientul" a inceput o serie de insistente", incepand sa ofere valori tot mai mari (am blocat numarul lui la apeluri). Am primit nenumarate mesaje SMS e pe numarul lui personal de data asta, de insitente si mai apoi de amenintari/reprosuri ca nu i-am vandut locuinta lui, sub diferite pretexte ca avea nevoie de aceea locuinta. PRECIZEZ: NU am dat de inteles si nu am dat mana cu el, ca ii voi vinde locuinta!. Dupa acestea a trecut la apeluri de pe alte numere de telefon - agentia i-a dat numarul meu si al sotiei fara acordul meu expres, si fara ca eu sa am vreun contract/intelegere verbala/scrisa cu agentia.
In final i-am transmis un mesaj prin care l-am rugat sa inceteze cu insistentele /amenintarile, explicandu-i ca locuinta s-a vandut. Nu a incetat sa ne sune-nu am mai raspuns la apeluri.(Nr.de tel al sotiei a fost sters din anuntul initial chiar a doua zi dupa publicare, nimeni nu avea cum sa stie acel numar decat cei care au vazut anuntul in primele 24 ore - deci si aceasta agentie, anuntul fiind sters complet dupa 48 ore de pe acel site.).

Intrebare: Pot sa depun o plangere la politie pentru hartuire?

Multumesc
Răspuns la discuția copil cu autism.
Dupa o evaluare in cadrul unui centru abilitat -neuropsihiatre infantila- se intocmeste un dosar cu incadrare a copilului cu diagnosticul de TSA (Tulburari cu spectru autist), se elibereaza fisa A5, urmand apoi sa se depuna toate documentele necesare la Primaria de care apartineti, se face o ancheta sociala si mai apoi daca dosarul este acceptat, pt. postul de asistent personal al fiului Dvs,beneficiati de un venit de aprox.630 lei pe lună, la care se adaugă alocaţia dublă pe care o primeşte copilul – 84 lei.

Pentru mai multe informatii, puteti lua legatura cu diferitele ONG-uri (pentru a nu se considera reclama, nu pot posta denumiriile lor) care se ocupa cu tratamentul TSA (va spun din experienta proprie :stunned: ) si sigur va vor ajuta cu mai multe informatii.
Buna ziua. Cazul la care doresc sa va cer indrumare juridica se prezinta astfel:
- In anul 1993 sotia a cumparat o locuinta de la o terta persoana, proprietara initiala pastrandu-si clauza de uzufruct viager pana la decesul dansei. In contract nu exista alta specificatie legata de ingrijirea, inmormantarea etc. a proprietarei.
- In urma cu cateva saptamani, ne-am trezit cu politia la usa, comunicandu-ni-se ca proprietara a decedat singura in apartament, noi fiind obligati sa depunem toate eforturile pentru igenizarea locuintei, ceea ce am si facut (S....id, etc).
- Momentan avem nevoie de Certificatul de deces pentru transcrierea totala a dreptului de folosinta si proprietate asupra locuintei. Cei de la Directia Evidenta Populatiei-DECESE (Bucuresti, Sect.2) ne-au comunicat ca nu pot elibera Certificatul in cauza, fiind vorba de "caz social" (MENTIONEZ ca nu avem nici un grad de rudenie cu defuncta, de inmormantare s-au ocupat IML + Asistenta sociala. Defuncta nu are rude in viata din cunostiintele noastre).
Ni s-a comunicat ca trebuie sa ne adresam la Asistenta sociala, fiind necesar sa platim si contravaloarea cheltuielilor de inmormantare #-o , dupa care sa revenim cu dovada platii pentru eliberarea Certificatului de deces.

Intrebare: Din punct de vedere juridic, noua proprietara neavand nici un grad de rudenie cu defuncta, neexistand nici o clauza de ingrijire, inmormantare in Contarctul de vanzare-cumparare (indirecta, locuinta fiind achizitionata de la o terta persoana), POATE STATUL sa ne oblige sa platim cheltuielile de inmormantare pentru a obtine Certificatul de deces-duplicat? (Buletinul defunctei fiind luat la momentul ridicarii posibil de catre IML/Smurd).

Va multumesc