avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate uca2015

Activitate uca2015

Aveti perfecta dreptate - agenda nu foloseste la nimic! Am sa i rog sa-mi trimita centralizatorul la statele de plata.
Sincer nu stiam ca exista un centralizator la statele de plata, in care se mentioneaza toate sumele ce trebuiau achitate, inclusiv cota de CAS!

Multumesc f mult pt precizari.
Au anexat la statele de plata o agenda a abrevrielor existante in state, nu au anexat centralizatorul la care faceti referire.
O arhiva privata a eliberat adeverintele de venituri si copiile statelor de plata, care sunt insotite de o agenda pt o parte a prescurtarilor existente in statele de plata- daca acesta poate fi considerat un centralizator......
Multumesc pt promtitudinea raspunsului.

Din pacate nu am gasit nici o informatie in statele de plata!
Contributiile pt asigurari sociale (CAS)

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

1. din ce an au inceput sa apara in statele de plata retinerile pt CAS?
2. unde pot verifica daca intreprinderea a platiit CAS pt acordul global in perioada 1982 - 1993? Exista ANAF in acea perioada? Mentionez ca intreprinderea a intrat in faliment.

Va multumesc.
in cazul primelor se mentiona ca s-au retinut si s-au virat contributii CAS, deoarece societatea exista si nu s-a desfiintat.
Decizia instantei a fost pur si simplu fara nici o logica pt ca ori prina ori beneficiu este acelasi lucru.
Pe motiv:

1 Primele apareau ca Prime/Beneficii si instantele au motivat ca nu se stie daca sunt prime sau sunt beneficii?!!

2.Nu se mentiona pe adeverinte ca s-a platit de societate CAS desi era vorba de perioada 1983 - 1993 cand CAS ul de platea la fondul de salarii.
Adeverinte respinse de instantele de judecata
In cazul in care am adeverinte de venituri respinse de instantele de judecata in baza legii 263/2010, aceste adeverinte existente la dosar pot fi valorificate la dreprurile de pensie conform legii 360/2023?
Multumesc.
Multumesc f mult precizare. Asa mi se pare si mie corect:orele lucrate + indemnizatia de co/cm.

Cu stima,
asta inseamna ca suma aferenta zilelor lucrate nu se ia in calcul??!