avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Atomus

Activitate Atomus

Buna Ziua!

De 2 luni am proprire pe salar facuta de Kruk.Cu 3 saptamani in urma am trimis prin fax executorului judecatoresc o cerere in care am solicitat mai multe detalii cu referire la dosarul de executare (Dobanda,cat mai am de platit, etc.), insa nu am primit nimic.Astazi l-am sunat si l-am intrebat de ce nu mi-a trimis cele solicitate.El mi-a spus ca nu poate sa imi trimita lunar pe banii lui aceste informatii, plus ca dosarele se actualizeaza odata la 3-6 luni si nu se merita sa imi trimita pentru un debit atat de mic (aprox 3000 ron).
Singura solutie este sa ma duc lunar la 120km de localitatea mea pentru a primi toate aceste informatii.

Este normal sa nu primesc aceste informatii prin posta asa cum am cerut?
Răspuns la discuția Desfasurator plata creanta
Am rezolvat cu tot ce am avut nevoie mai sus, am sunat executorul care a spus la fel ca Dmn. Avocat Gabriel, sa trimit o cerere cu tot ce am nevoie sa stiu.

Eu mai inca o nelamurire daca imi puteti explica.Cand am fost si am negociat reesalonarea, executor judecatoresc mi-a spus sa retrag contestatia la executare facute de mine.Zis si facut.Acum cand am ajuns acasa am vazut pe portal.just.ro faptul ca pe data de 27 cand trebuia sa fie ultimul termen scrie asa:

Tip Solutie:Constată că debitorii au renunţat la contestaţiile la executare promovate. Cu recurs.

Imi puteti spune la ce se refera "Cu recurs"?Cumva la faptul ca eu am facut recurs la executarea lor?
Răspuns la discuția Desfasurator plata creanta
Multumesc frumos!O seara buna va doresc!
Răspuns la discuția Desfasurator plata creanta
Am inteles perfect.
Dar eu am dreptul legal sa primesc toate aceste informatii,nu (Contract,desfasurator plata, dobanzi etc.)?Sunt obligati sa imi trimita.

Astazi cand am sunat la Kruck, o "telefonista" mi-a "explicat" ca nu se poate dar personal nu mi se pare normal, ci un abuz.Eu ca si client trebuie sa primesc o dovada ca platesc ceva.
Cand cumperi o paine primesti bon,nu?
Răspuns la discuția Desfasurator plata creanta
Imi puteti explica va rog cum sa o depun cu cerere de inregistrare sau stampila?De la posta?
Multumesc Anticipat!
Răspuns la discuția Desfasurator plata creanta
Maine dimineata sun iar la ei si le cer inca odata toate actele pe care le doresc, daca nu se conformeaza cererii am sa fac imediat cum ati spus dumneavoastra.

Multumesc de raspuns!
Buna Seara!Am fost executat silit si am decis sa negociez cu executorul judecatoresc o reesalonare a creditului.Am facut o cerere scrisa de mana care a fost acceptata de catre Kruck si s-a decis plata a cate 1000 Ron/luna.

Cand am fost la negociere eu nu am primit nici macar un contract sau o hartie la mana in care sa mi se spuna cata dobanda am sau vreun desfasurator a platii.

Am sunat astazi la kruck, relatii cu clientii si le-am spus cum ar putea fi dovedita plata, sa primesc si eu un desfasurator.Ei au spus ca nu pot sa imi trimita nimic acasa deoarece banii intra intai la executor si dupa la ei.

Intrebarea mea este urmatoarea: Este normal sa nu primesc vreun desfasurator, contract sau cv de genu???
Am doar o cerere facuta de mine semnata si stampilata, nimic mai mult.
El mi-a spus ca trimite in acel moment toate actele necesare pentru renuntare la proprire, executare etc.Singura chestie va fi ca apartamentul va ramane inscris in cartea funciara pana la plata creditului.
Cand am ajuns la executorul judecatoresc am fost pus sa fac o cerere de esaloanare pe care acesta o va trimite catre kruck pentru aprobare.Dupa 40 de minute de asteptat, kruck-ul mi-a acceptat cererea.Dupa ce am platit avansul,mi-a spus ca imediat trimite toate hartiile pentru oprirea propririi pe salar si deblocarea celorlalte conturi bancare.
Executorul judecatoresc mi-a spus sa fac o cerere de retragere a dosarului si sa ii trimit o copie care sa fie inregistrata pentru a fi trimisa catre Kruck.Oricum maine ma voi duce pe la judecatorie, doar ca voiam sa stiu cu ce se mananca aceasta cerere.