avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Activitate CROSETEL

Activitate CROSETEL

De la ce data pot întra în concediu prenatal dacă data aprox a nașterii este 10 mai?
Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu un model de calcul prorata?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua
Va rog frumos pt o speta;
La o firma , administratorul are dreptul de semnatura electronica pt depunerea declaratiilor. Aceasta persoana nu m ai doreste sa colaboreze cu firma respectiva. Intrebarea mea este;
-dreptul de semnatura electronica poate fi detinut de administrator care nu are studii superioare in domeniul economic?
In data de 18.12.20 am chemat la cercetare disciplinara un angajat, dar in data de 15.12.20 vine si isi cere incetarea contractului, fiind in perioada de proba. Cum procedez cu cercetarea?
Va rog sa mi dati un sfat.
Am o cunostinta care vrea sa intre in concediu pt supraveghere copil minor (sau cum s o numi el).Are copilul inscris la cresa.
Poate sa beneficieze de acest concediu?
Poate angajatorul sa i refuze acest concediu?( firma este de consultanta, dar nu poate lucra de acasa)
Care ar fi pasii de urmat?
Discuție Adev de medic
Am cativa angajati in concediu fara salariu de o saptamana, care solicita adev de medic. Pot sa le eliberez aceasta adev?
Răspuns la discuția Gestiune
Multumesc de ajutor
Răspuns la discuția Gestiune
Deocamdata inca nu s-a stabilit cert, dar sa zicem ca da
Discuție Gestiune
Am un angajat cu calificare de mecanic, si vreau sa-i dau in primire o gestiune:
- trebuie sa-i schimb functie (adica sa-l fac gestionar) sau
- pot sa-l las pe functia de mecanic, ( bineinteles cu semnarea documentelor de luare in primire a gestiunii respective)

Multumesc
Dupa cum reiese din titlu , nu stiu sa fac acest act cu plata la ora. Mai exact situatia sta asa; angajatorul (cu domeniul de activitate constructii civile si industriale) vrea ca salariatii sa fie platiti la orele lucrate( toti salariatii au cim-uri cu norma intreaga), deoarece in unele zile din 8 ore se lucreaza doar 5 ore sau poate chiar 2 ore, dar nu din motive imputabile salariatului sau angajatorului ( spre exemplu incepe ploaia). Am nevoie de un sfat, o parere sau orice ma poate ajuta.